Винаходи та інновації. Винахідники України
  Носівська селекційно-дослідна станція Чернігівського інституту агропромислового виробництва НААН України

   
 
 
Матрос Олександра Пилипівна — кандидат сільськогосподарських наук, головний науковий співробітник Носівської селекційно-дослідної станції Чернігівського інституту агропромислового виробництва НААН України
Народилася 7 листопада 1938 р. у м. Кам’янка на Житомирщині. У 1963 р. закінчила Білоцерківський сільськогосподарський інститут та почала працювати головним агрономом у господарствах Чернігівської області. Згодом О. П. Матрос перевелася на педагогічний факультет УСГА і з 1967 р. викладала у Сокиринському сільськогосподарському технікумі.
Олександра Пилипівна закінчила аспірантуру УСГА і під керівництвом д. с.-г. н., проф. М. О. Зеленського у 1974 р. захистила кандидатську дисертацію.
На Носівську селекційно-дослідну станцію О. П. Матрос прийшла в 1977 р. і обійняла посаду старшого наукового співробітника відділу селекції. З 1999 р. — головний науковий співробітник.
На початку трудової та наукової діяльності на Носівській СДС напрямами її досліджень були: створення та підтримання колекції вівса посівного A. sativa L., що включає підвиди плівчатих (A. sativa subsp. sativa Rod. et Sold.) і голозерних (A. sativa subsp. nudisativa (Husnot) Rod. et Sold.) вівсів; розробка й обґрунтування напрямів селекційної роботи з вівсом для різних ґрунтово-кліматичних зон України; визначення особливостей формування складових структури врожаю та виділення джерел господарсько-цінних ознак; виведення нових сортів вівса інтенсивного типу продовольчого та фуражного призначення; впровадження сучасних наукових розробок (сортів) на полях України тощо.
О. П. Матрос створила 13 сортів вівса: Чернігівський-126, Резон, Чернігівський-27, Чернігівський-28, Деснянський, Ранньостиглий, Славутич, Райдужний, Нептун, Зірковий, Парламентський, Закат, Скарб України, що становлять половину сортів цієї культури, занесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Поля Чернігівщини на 90% засіяні вівсом, виведеним Олександрою Пилипівною. Вона також створила сорт голозерного вівса, який не має аналогів в Україні, а сорт Закат є національним стандартом.
Олександра Матрос — автор монографії «Овес» (2005) і розділу «Селекція вівса» у навчальному посібнику «Спеціальна селекція польових культур» (2010).
Нагороджена почесною грамотою УААН та орденом княгині Ольги ІІІ ст.
С. Дослідне, Носівський район, Чернігівська область, 17131. Тел.: 0 (4642) 2-19-36, 2-16-71.
E-mail: sds11@ukr.net
Самородов Віктор Миколайович   ]   зміст   [   Новітнє в екології