Винаходи та інновації. Винахідники України
  Самородов Віктор Миколайович

   
Доцент кафедри екології
та ботаніки Полтавської
державної аграрної академії,
заслужений винахідник України
 
Народився 5 серпня 1951 р. у Рівному. У 1974 р. закінчив Полтавський сільськогосподарський інститут та почав працювати у цьому виші, де займається педагогічною та науковою діяльністю й досі, вже в Полтавській державній аграрній академії.
В. М. Самородов — відомий вітчизняний учений у галузі ботаніки. З 1976 р. він очолює Полтавське відділення Українського ботанічного товариства. Протягом багатьох років його обирали до складу Ради Українського ботанічного товариства та Ради ботанічних садів і дендропарків України. З його ініціативи в 1997 р. на базі Полтавської державної аграрної академії було проведено Х з’їзд Українського ботанічного товариства.
Віктор Миколайович — заслужений винахідник України, лауреат премій імені Левка Симиренка Національної академії наук України, імені Миколи Гришка Ради ботанічних садів і дендропарків України, імені Володимира Короленка, імені Самійла Величка (із присвоєнням звання «Подвижник у галузі історії та культури України»), імені Володимира Малика.
У науковому доробку вченого 49 авторських свідоцтв і патентів України на винаходи, два патенти на сорти, 507 наукових публікацій, серед яких — монографії, розвідки у сфері прикладної ботаніки, екології, історії науки, джерелознавства, біобібліографії. Сьогодні він є членом редакційних колегій кількох журналів та газети.
За дослідженням сировини ехінацеї.
Зліва направо: Сергій Вікторович Поспєлов
та Віктор Миколайович Самородов
Віктор Самородов приділяє велику увагу вивченню представників роду Ехінацея. У цій галузі спільно зі своїм колишнім учнем (а зараз колегою), доцентом С. В. Поспєловим він опублікував першу на теренах СНД монографію, присвячену цій рослині. Віктор Миколайович створив три сорти ехінацеї: Красуня Прерій (ехінацея бліда), Зірка Миколи Вавилова та Герхард Мадаус (ехінацея пурпурова). Він також власноруч зібрав цікаву колекцію цих рослин у природному ареалі їх зростання у США.
За останні 15 років учені різних країн світу цитували наукові роботи В. М. Самородова, присвячені ехінацеї, 460 разів. Науковець організував і провів у стінах Полтавської державної аграрної академії дві міжнародні наукові конференції з питань вивчення та використання ехінацеї (1998, 2003), був редактором збірників наукових праць, які спеціалізувалися на цій культурі.
Віктор Миколайович займається активною культурною і меценатською діяльністю. Так у 1987 р. при Полтавському краєзнавчому музеї він заснував Фонд академіка М. І. Вавилова; є представником України у складі комісії зі збереження і розробки наукової спадщини академіка М. І. Вавилова Російської академії наук.
Завдяки зусиллям В. М. Самородова у Полтаві було відкрито першу в Україні меморіальну дошку, а згодом — пам’ятник Миколі Вавилову. Іменем цього видатного російського ботаніка названо проспект та Полтавську сільськогосподарську дослідну станцію. За цю роботу Віктор Миколайович був нагороджений медаллю академіка М. І. Вавилова Російської академії наук, а в 2010 р., як науковому консультанту документальних фільмів про цього вченого, йому присвоєно найвищу мистецьку відзнаку краю — Полтавську обласну премію Панаса Мирного.
Віктор Миколайович також опікувався збереженням пам’яті про видатних науковців: В. І. Вернадського, В. В. Докучаєва, М. М. Гришка, А. Є. Зайкевича, Д. К. Зерова, О. О. Ізмаїльського, О. В. Квасницького, П. А. Костичева, Л. П. Симиренка, О. Н. Соколовського, І. О. Стебута.
Ехінацея пурпурова, сорт «Зірка Вавилова»
Вагомим здобутком у сфері історичного краєзнавства та біобібліографістики є заснована В. М. Самородовим у 2005 р. історико-біографічна серія книг «Постаті аграрної та біологічної науки Полтавщини: факти, документи, бібліографія», присвячена всесвітньо відомим науковцям (уже видано десять випусків). Вони удостоєні двох іменних премій (Самійла Величка та Володимира Малика), почесного звання «Краща книга Полтавщини» (2010). Зараз книги експонуються у багатьох краєзнавчих музеях України, їх матеріал став основою для чотирьох документальних фільмів.
За створення першого в історії нашої держави «Саду України» на Міжнародній виставці «ЕКСПО» у Штутгарті Віктор Миколайович був нагороджений медаллю Міжнародного союзу садівників. За постійну інтелектуальну працю його також було удостоєно відзнак «Людина досягнень 1992 року» (Міжнародний біографічний центр, Кембридж, Великобританія), «Полтавець року» (1993 р., Всеукраїнська газета «Зоря Полтавщини»), «Кращий винахідник Полтавщини» (2001, 2005).
8 липня 2011 р. рішенням колегії Міністерства аграрної політики та продовольства України за великий особистий внесок у розвиток національної освіти, плідну педагогічну й наукову діяльність В. М. Самородова було нагороджено трудовою відзнакою «Знак Пошани».
Тел.: 0 (532) 54-15-94. E-mail: vn-samorodov@yandex.ru
Національний університет біоресурсів і природокористування України   ]   зміст   [   Носівська селекційно-дослідна станція