Винаходи та інновації. Винахідники України
  Науково-виробниче підприємство «ВАЛАР»

   
Арциховський
Валерій Ігорович


Директор науково-виробничого підприємства «ВАЛАР»,
академік Української академії наук

Народився 21 серпня 1946 р. у Житомирі.
Розпочав трудову діяльність у 1962 р. і пройшов шлях від слюсаря-інструментальника до генерального директора спільного підприємства. За всі ці роки його творчі й наукові інтереси змінювалися, відтак було набуто досвід і знання в галузі дефектоскопії нафтового устаткування, забійного нафтового устаткування, спеціального транспорту і складної медичної техніки для мікрохірургії тощо. Результатом є понад 130 патентів на винаходи та кілька десятків статей. У вільний час займається живописом та пише поезію.

Основні напрями діяльності НВП «ВАЛАР» — проведення інжинірингу з тематики нафтового устаткування для освоєння нафтових свердловин; обладнання для дефектоскопії нафтового обладнання, медичної техніки й інструментарію для хірургії, мікрохірургії й травматології, нелетальної зброї для поліції та миротворчих підрозділів, спеціальної техніки й техніки з вилову тварин і птахів та інше.
Упродовж діяльність підприємства за участю В. І. Арциховського та під його безпосереднім керівництвом створено близько 90 взірців нової техніки. Для нафтової галузі розроблено автономний забійний дебітометр «Дебіт» та автоматичний пакер «Интервал», які дозволяють точно виміряти кількість флюїду, що поступає із пласта під час його освоєння. Така техніка фіксує величини притоку флюїду на свої елементи пам’яті, які в подальшому розшифровуються після підйому приладу на поверхню.
На полігоні випробовування виробу
«КОБА» проводить інженер-випробувач
О. А. Царьов
У відповідь на світові потреби з боротьби із лісовими пожежами колектив розробив комплекс «Борисфен», призначений для гасіння лісових пожеж на відкритій місцевості та в гірських ділянках. Комплекс також можна застосовувати на промислових майданчиках для дезактивації на відстані у випадках хімічних заражень місцевості. У 2008 р. розробка була визнана кращою в Україні й дістала першу премію на всеукраїнському конкурсі інновацій.
Досвід попередньої діяльності у спеціальних КБ створив для НВП «ВАЛАР» можливості зробити свій внесок у зміцнення обороноздатності Збройних сил України.
Концепт-варіанти зброї нового покоління, комплекс «Чорний дятел» є спробою створити високоточну зброю із безшумним пострілом та телевізійним наведенням (такі зразки техніки використовують в антитерористичних і поліцейських заходах).
Для рятувальників МНС створено комплекс «Барс-100К», призначений для проведення рятувальних операцій в екстремальних умовах (устаткування комплексу забезпечує транспортування і вантажу, і постраждалих через будь-які перешкоди завширшки до 100 метрів).
Особливо важлива розробка колективу — комплект пострілу «КОБА-2М» (комплекс із категорії нелетальної зброї), призначений для застосування спеціальними та миротворчими підрозділами, поліцейськими силами для боротьби із групами антиурядових демонстрантів та протидії вуличним безладам; забезпечення охоронних заходів територій і важливих об’єктів; екстреного створення тимчасових перешкод для живої сили супротивника на близьких дистанціях в умовах бойових дій.
Завдяки співпраці із провідними вченими-медиками СРСР та України розроблено нові взірці медичної техніки, які й сьогодні є найкращими в світі та не мають аналогів.
Імплантанти, створені за нанотехнологією «ЛАЗАРМ» із використанням хоріальних тканин людини, визнані серед фахівців багатьох країн світу та отримали подальший перспективний розвиток. Ці тканини містять колосальний біологічний запас на генному рівні для розвитку дитини й вилучені з організму матері під час проведення абортів. Запас генетичної інформації в такому хоріоні ефективно використовується для стимуляції росту навколишніх тканин. Саме таке взаємопроникнення двох структур матеріалів є основою до підвищення опорної здатності конструкції та стабільності у віддаленому післяопераційному періоді. Найважливіший фактор цієї технології — потужна стимуляція процесів взаємопроникнення і утворення «замкового з’єднання». Крім того, хоріальна тканина стимулює регенерацію кісткової тканини й не має біологічних структур на рівні ДНК, що стимулюють відторгнення імплантату.
Колектив, який створив підприємство. Зліва направо:
Ф. В. Кендиш, В. Г. Карпенко, О. А. Царьов, В.О. Кравченко,
І. Я. Колос, М. М. Паламарчук, Н. І. Федорончук,
Б. І. Федорончук та інші
Високий рівень смертності у світі при захворюванні органів дихання дітей віком до 2-х років спонукав до створення дитячого рентгенівського томографа «БЕБІТОМ», який не лише забезпечує високу якість томограм органів дихання, а й зменшує можливе променеве навантаження на організм дитини майже в 50 разів порівняно з кращими моделями комп’ютерних томографів та дозволяє проводити дослідження в ідеальних для дитини фізіологічних умовах: електронна система стежить за процесом дихальних рухів і забезпечує синхронізацію моменту зйомки. Нове конструктивне рішення дозволяє отримувати орієнтовані по площині легенів томограми із товщиною зрізу 1–6 мм при витримках від 0,01 до 0,3 сек., чого раніше не було у світовій практиці. Для порівняння — найкращий комп’ютерний томограф отримує томограми при мінімальній витримці 0,63 сек.
Проект «ГОМЕР» є гордістю колективу, адже дозволяє накладати анастомози на мікросудини діаметром близько 2 мм. За новою технологією час зшивання судин зменшується у 30–40 разів, що вкрай важливо в травматології, трансплантології, нейрохірургії та інших напрямах хірургії. Зазначена науково-технічна концепція передбачає запровадження у технологічний процес накладання анастомозу засобів робототехніки, обчислювальної техніки й телемеханіки. Проект «ГОМЕР» отримав міжнародний грант.
Тел.: 0 (342) 75-08-26.
E-mail: valar@ivf.ukrpack.net. Web-сайт: www.valar.com.ua
Дослідне виробництво Інституту механіки ім. С. П. Тимошенка НАНУ   ]   зміст   [   Міжнародний центр електронно-променевих технологій