Винаходи та інновації. Винахідники України
  Цебренко Марія Василівна

   
 
Доктор хімічних наук, професор кафедри технології
полімерів і хімічних волокон КНУТД, академік Української
технологічної академії, заслужений діяч науки і техніки
України, відмінник освіти України, лауреат Державної
премії України в галузі науки і техніки
 
У 1962 р. закінчила з відзнакою КТІЛП, згодом — аспірантуру. Працювала на посадах старшого наукового співробітника, завідувача проблемної лабораторії синтетичних волокон (1968–1988).
Наслідком плідної наукової діяльності стала успішно захищена в 1985 р. докторська дисертація. М. В. Цебренко виконала фундаментальні дослідження, що вперше у світі дозволили створити наукові основи одержання ультратонких синтетичних волокон і запропонувати принципово нову технологію виробництва тонковолокнистих фільтрів для прецизійної очистки рідинних і газових середовищ, питної води. Результати, підсумовані у двох монографіях та понад 300 статтях, здобули високу оцінку на міжнародних та вітчизняних конференціях.
Патентами України та Росії захищено понад 40 винаходів, передусім принципово новий спосіб одержання ультратонких синтетичних волокон (мікроволокон) з унікальною структурою поверхні: кожне волокно мікронних розмірів по всій поверхні покрите надтонкими фібрилами, що відходять від основного волокна. Завдяки цьому мікроволокна мають високу сорбційну здатність. Таких волокон немає у природі, і вони не можуть бути одержані за традиційними технологіями.
Запропоновані композиції для одержання бактерицидних мікроволокон і фільтрів на їх основі. Особливої уваги заслуговують поліпропіленові мікроволокна, наповнені нанорозмірним кремнеземом. Фільтри з них характеризуються високою ефективністю й рекомендовані для очищення питної води в побутових умовах. До того ж вони сприяють структуруванню води й за основними показниками переважають аналогічні фільтри зарубіжних фірм.
М. В. Цебренко виконувала роботи за грантами Міжнародного наукового фонду Дж. Сороса й НАТО. У 2006 р. Всесвітня організація інтелектуальної власності нагородила її медаллю і сертифікатом за найкращий жіночий винахід року.
Американський біографічний інститут присвоїв Марії Цебренко почесні звання «Провідний інтелектуал світу», «Жінка року», «Велика Жінка ХХІ ст.», визнав однією з 500 найбільших геніїв ХХІ ст., а в 2010 р. нагородив Золотою медаллю Нобелівської відзнаки (одна з 50 людей на Землі).
Вул. Немировича-Данченка, 2, м. Київ, 01011. Тел.: 0 (44) 256-29-46, факс: 0 (44) 256-21-05.
E-mail: mfibers@ukr.net
Марцінишин Юрій Данилович   ]   зміст   [   Науково-виробнича фірма «Ганімед»