Винаходи та інновації. Винахідники України
  Городецький Омелян Теодорович

   
Інженер-гідротехнік,
винахідник СРСР
 
Народився 8 листопада 1951 р. у с. Якторові Золочівського району Львівської області в селянській сім’ї.
Після закінчення Українського інституту інженерів водного господарства (м. Рівне) в 1973 р. був направлений у трест «Прикарпаттяводбуд» для будівництва в його підрозділах гідротехнічних об’єктів на Івано-Франківщині. Працюючи в 1973–1974 рр. інженером-будівельником та у 1974–1976 рр. начальником планово-виробничого відділу в будівельній організації цього тресту, почав займатися винахідництвом.
Із 1976 до 1981 р. Омелян Теодорович як керівник проектної групи з гідротехнічного захисту земель від ерозії в Івано-Франківській філії інституту «Укрземпроект» впроваджує у проектах набутий досвід і вперше розробляє нову конструкцію греблі із принципово іншою системою погашення енергії водних потоків, а саме погашення енергії безпосередньо в самій греблі, без застосування в нижньому б’єфі за її межами додаткових і затратних енергогасних конструкцій. За її впровадження він був удостоєний нагрудного знаку «Винахідник СРСР».
У 1981 р. О. Т. Городецький перейшов на посаду начальника відділу протиповеневого захисту Івано-Франківського управління осушувальних систем і протиповеневих споруд. Тут він розробив і отримав охоронні документи на винаходи, які відтоді успішно впроваджуються на більш ніж 60-ти захисних спорудах у Карпатському регіоні.
Захист берега підпірною стінкою каркасного типу
З огляду на знання і досвід Омеляна Теодоровича, у 1985 р. його запросили на роботу в Івано-Франківський інститут нафти і газу — для вирішення проблем захисту магістральних газопроводів високого тиску при їх переході в зонах річкових ареалів. Результатом його діяльності стала модернізація розроблених та винайдення нових систем і конструкцій захисту, запатентованих та представлених на Міжнародній виставці «Будекономія — 89» у Москві, а надалі згідно із рішенням Держкомітету з науки і техніки при Раді міністрів СРСР були рекомендовані для зарубіжного патентування.
У 1990 р. О. Т. Городецький заснував і досі очолює венчурну проектно-дослідну фірму «ТехКон», яка на базі наявних технічних рішень розроблює нові та впроваджує їх у виробництво.
Результат останніх винахідницьких робіт Омеляна Теодоровича — новітні модульні швидкозбірні конструкції підпірних стінок каркасного типу для захисту ґрунтів від обвалів і зсувів, які легко монтуються вручну, стійкі та міцні (особливо у складних умовах експлуатації), ландшафтно-естетичні та рекреаційно-модифіковані до навколишнього середовища, можуть використовуватися у будь-яких кліматичних та географічних зонах і умовах, а також, що дуже важливо, малозатратні як при їх виготовленні, так і при використанні безпосередньо у виробництві.
Русловий каскадний рибохід профільної системи
Серед новацій О. Т. Городецького також рибохідні конструкції і системи руслового каскадного типу, розроблені для забезпечення вільного та максимально наближеного до природного проходу риби через руслові пороги та штучні перепади. Ці винаходи відповідають сучасним міжнародним вимогам руслової іхтіології та навколишнього природного середовища. Вони забезпечують абсолютно вільну «нерестову» і «покатну» міграцію риб за будь-якого гідрологічного стану русла і руслових потоків, навіть повеневих.
Суттєвим у цих конструкціях є те, що вони складаються із базових модульних однотипних елементів, легко використовуються на всіх річкових ареалах і можуть бути встановлені на всю ширину русла у вигляді профільних систем (для малих русел), а також на частину русла, як локальні системи або як обхідні рибохідні системи для середнього і великого русла ріки.
Розроблені рибоходи пройшли випробування у жорстких експлуатаційних режимах і сьогодні успішно використовуються у народному господарстві.
О. Т. Городецький — автор понад трьох десятків винаходів, запатентованих в Україні, Росії та Євразійською патентною організацією. Його невичерпний науковий і раціоналізаторський потенціал виявився також у розробці винаходів для нафтогазової галузі, системи мобільного зв’язку та у сфері використання сонячної енергії.
Тел.: 0 (50) 670-25-89. E-mail: texkon@if.ukrtel.net
Псахис Борис Йосифович   ]   зміст   [   Новітнє в медицині