Гуманітарно-педагогічний
факультет
ШИНКАРУК
Василь Дмитрович

Декан факультету, доктор філологічних наук, професор

В. Д. Шинкарук — декан факультету. Відмінник освіти України. Заслужений працівник освіти України.

Відомий мовознавець, теоретичні напрацювання якого є основою підручників і навчальних посібників, а також спецкурсів для ВНЗ. Учений розробив теоретичні засади категорійної граматики і створив першу в лінгвоукраїністиці концепцію категорійного синтаксису. Активно працює над проблемами функційно-категорійної граматики, виступає з науковими доповідями, готує наукові кадри для ВНЗ, керує дисертаціями аспірантів і здобувачів, консультує докторантів. Підготував 9 кандидатів філологічних наук. Читає теоретичні спецкурси, викладає латинську мову.

Упродовж кількох років, працюючи на посаді заступника міністра освіти і науки України, розробив основні засади розвитку вищої освіти України в контексті Болонського процесу.

Бере участь у дискусіях щодо забезпечення якісної освіти як невід’ємної умови її конкурентоспроможності, впровадження Європейської кредитно-трансферної системи, організації третього освітньо-наукового циклу — доктора філософії (PhD), удосконалення Закону України «Про вищу освіту», модернізації Умов прийому до ВНЗ та реформування системи управління у вищій школі.

Проходив стажування у Віденському університеті (Австрія, 2005 р.), Болонському університеті (м. Болонья, Італія, 2006 р.), Берлінському університеті імені Гумбольдта (Німеччина, 2008 р.).

У науковому доробку проф. В. Д. Шинкарука — понад 200 наукових праць, з них 7 наукових монографій. Автор і співавтор більш як 80 навчальних і навчально-методичних праць.

Нагороджений Почесною грамотою МОН України (1997), нагрудним знаком МОН України «Відмінник освіти України» (1998), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2007), почесним званням «Заслужений працівник освіти України» (2017).

Факультет засновано в 1963 р. для підготовки викладачів для середніх спеціальних сільськогосподарських навчальних закладів України, Білорусі та Молдови.

На факультеті здійснюють підготовку фахівців ОС «Бакалавр» і «Магістр» зі спеціальностей «Соціальна робота», «Філологія (переклад)», «Психологія», «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», «Менеджмент (Управління навчальним закладом)», «Освітні, педагогічні науки (Педагогіка вищої школи)», «Професійна освіта», «Журналістика».

Завдання гуманітарно-педагогічного факультету — це посилення теоретичної і практичної педагогічної підготовки викладачів університету, зростання рівня психолого-педагогічної майстерності науково-педагогічних працівників, ознайомлення членів колективу університету з передовим педагогічним досвідом, що сприятиме підвищенню якості освіти. Реалізовуючи окреслене, факультет активно використовує одну з форм підвищення кваліфікації викладачів — науково-методичні семінари з психолого-педагогічної майстерності, з підвищення педагогічної компетентності науково-педагогічних працівників, наставників академічних груп тощо.

Від початку створення на факультеті організовано перепідготовку фахівців із наданням другої вищої освіти зі спеціальності «Професійне навчання». Сьогодні здійснюють перепідготовку фахівців зі спеціальності «Професійна освіта» (на основі вищої освіти), що дає змогу отримати такі кваліфікації: «інженер-педагог», «економіст-педагог», «зооінженер-педагог», «лікар ветеринарної медицини-педагог», «землевпорядник-педагог» (із 2009 р).

Колектив деканату. Зліва направо: заст. декана, к.пед.н., доц. І. М. Буцик, секр. А. В. Трутень, заст. декана, д.філол.н., доц. С. В. Харченко, декан, д.філол.н., проф. В. Д. Шинкарук, заст. декана, к.філос.н., доц. І. М. Савицька, заст. декана, к.пед.н., доц. Я. М. Рудик, секр. Н. А. Шакун

З 1970 р. на факультеті функціонувало підготовче відділення, метою якого була підготовка абітурієнтів до вступу в університет. На факультеті з 1996 р. певний період працювали курси підвищення кваліфікації наукових і науково-педагогічних кадрів.

У 2001 р. відкрито підготовку бакалаврів за напрямом «Соціальна педагогіка», а з 2004 р. функціонує магістратура.

У 2005 р. започатковано магістерську підготовку фахівців зі спеціальності «Педагогіка вищої школи», що її здійснюють на основі базової вищої освіти і яка дає можливість отримати кваліфікацію «викладач вищого навчального закладу».

У 2009 р. відкрито підготовку перекладачів (англійський та німецький переклад) за напрямом «Філологія (переклад)» (ОС «Бакалавр»).

У 2010 р. започатковано магістерську підготовку фахівців зі спеціальності «Управління навчальним закладом». Випускники отримують кваліфікацію «керівник підприємства, установи та організації (у сфері освіти та виробничого навчання)».

У грудні 2014 р. факультет перейменовано на гуманітарно-педагогічний.

На факультеті здійснюють підготовку кандидатів та докторів педагогічних наук зі спеціальностей «Освітні, педагогічні науки», «Професійна освіта», «Історія та археологія», «Філософія». Функціонує спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських і докторських дисертацій зі спеціальностей: 13.00.02 «Теорія та методика навчання (сільськогосподарські дисципліни)», 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти», 13.00.07 «Теорія і методика виховання».

На гуманітарно-педагогічному факультеті успішно проведено акредитацію спеціальностей «Філологія. Германські мови і література (Переклад)», «Соціальна робота», «Освітні педагогічні науки (Педагогіка вищої школи)», «Менеджмент (Управління навчальним закладом)» та надано дозвіл провадити освітню діяльність, пов’язану зі здобуттям вищої освіти згідно з вимогами стандартів вищої освіти, а також державними вимогами щодо кадрового, науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення.


М. Г. Русаков
Декан факультету,
1963–1964 рр.

І. В. Хоменко
Декан факультету,
1964–1989 рр.

І. А. Кравець
Декан факультету,
1990–1996 рр.

В. Г. Слюсаренко
Декан факультету,
1996–2001 рр.

Т. О. Грабовська
Декан факультету,
2001–2002 рр.

Р. О. Тарасенко
Декан факультету,
2009–2014 рр.

В. І. Свистун
Декан факультету,
2008–2009 рр.

Н. Г. Батечко
Декан факультету,
2005–2008 рр.

П. Г. Лузан
Декан факультету,
2002–2005 рр.

У 2017 р. під керівництвом декана факультету, проф. В. Д. Шинкарука проаналізовано ринок праці та ринок освітніх послуг регіону, потреби роботодавців у відповідних фахівцях, попит на певні освітні послуги. Крім того, уперше в університеті розпочато освітню діяльність, пов’язану зі здобуттям вищої освіти зі спеціальностей «Психологія», «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії», «Журналістика», «Професійна освіта». Розширено підготовку фахівців зі спеціальності «Філологія. Англійська і німецька мови (переклад)» і запроваджено підготовку перекладачів із французької та польської мов.

Укладено угоду з Cambridge English Language Assessment (Велика Британія) — єдиним у світі центром навчання й оцінювання рівня володіння англійською мовою. Центр вивчення мов при факультеті став офіційним центром із підготовки до міжнародних Кембриджських екзаменів з англійської мови (Cambridge English Language Assessment Athorised Preparation Centre). Налагоджено співпрацю з Платиновим екзаменаційним центром школи Оксфорд Клас (м. Київ).

Уперше в межах угоди про співпрацю між НУБіП України та IATEFL Ukraine (Українське відділення Міжнародної асоціації вчителів англійської мови як іноземної) в університеті проведено щорічну національну конференцію «22nd Annual National IATEFL Ukraine Conference».

Освітній процес на гуманітарно-педагогічному факультеті здійснюється на основі оптимальної взаємодії кафедр, навчально-науково-виробничих лабораторій, центру соціально-психологічної служби, спеціалізованих навчальних кабінетів та баз практичного навчання. Підготовку висококваліфікованих фахівців із вищою освітою на факультеті забезпечують досвідчений професорсько-викладацький колектив, сучасна матеріально-технічна база, передові методики навчання, широке застосування новітніх інформаційних технологій. Складовою якості освіти є якість кадрового складу науково-педагогічних працівників. Сьогодні на факультеті працюють 184 викладачі. Із них 70 % мають наукові ступені та вчені звання.

Фундаментальною рисою діяльності факультету є спрямованість навчально-виховного процесу на оволодіння студентом перспективною спеціальністю, отримання подвійних дипломів, набуття ґрунтовних фахових, інформаційних і правових знань, поглиблене вивчення іноземних мов, стажування у провідних вітчизняних і закордонних установах.

Основну увагу зосереджено на викладанні фахових дисциплін іноземною мовою з метою формування конкурентоспроможності випускника на ринку праці. Випускники факультету одночасно з дипломом державного зразка отримують сертифікат про рівень володіння іноземною мовою.

На факультеті великого значення надають організації науково-дослідної роботи в межах виконання фундаментальних і теоретичних досліджень у галузі педагогіки, філології, соціології, історії, філософії, культурології та політології. Отримані результати широко впроваджують в освітню практику та публікують у журналах, що їх індексують в Scopus, Web of Science, Index Copernicus та ін.

Наразі вчені та викладачі факультету працюють над темами держбюджетного фінансування, серед яких «Розробка новітньої концепції іншомовної підготовки різних категорій дорослих у процесі неформальної освіти» (науковий керівник — д.пед.н., проф. Л. В. Вікторова); «Розробка новітніх принципів створення реєстру цінних рослин парків і скверів м. Києва на основі термінологічних стандартів» (науковий керівник — д.філол.н., проф. В. Д. Шинкарук).

При факультеті функціонує чимало наукових шкіл, зокрема «Управління інноваційним розвитком освіти України в контексті світових інтеграційних процесів» доктора педагогічних наук, професора, члена-кореспондента НАПН України С. М. Ніколаєнка; «Актуальні проблеми категорійної граматики» доктора філологічних наук, професора В. Д. Шинкарука; «Актуальні проблеми виховання майбутніх фахівців агропромислової галузі» професора Р. В. Сопівника; «Актуальні проблеми філософії науки та інноваційного розвитку в системі сучасної освіти» професора Л. А. Чекаля; «Теоретичні і методичні основи управлінської підготовки фахівців для аграрного сектору економіки» професора В. М. Шмаргуна; «Порівняльні дослідження у професійній освіті» професора С. М. Амеліної.

Започатковано новий напрям наукових досліджень і створено на базі факультету Центр духовного відродження та оздоровлення людини і довкілля. За тематикою його досліджень щорічно проводять міжнародний науково-практичний семінар «Розвиток вищих духовних потреб особистості у контексті формування здорового способу життя».

Важливу роль для підвищення якості надання освітніх послуг відіграє проведення міжнародних і всеукраїнських науково-практичних конференцій. Отримано позитивні відгуки щодо конференцій «Діалог культур: Україна — Греція», «Розвиток сучасної освіти: теорія, практика, інновації», «Комунікативний дискурс: наукова рецепція і стратегії дослідження», «Феномен Михайла Грушевського як державного діяча, науковця, громадянина», «Людина, суспільство, держава у філософському дискурсі: історія і сучасність» тощо.

Одним із пріоритетних завдань факультету є поглиблення міжнародного співробітництва, розширення участі факультету в міжнародних освітянських і наукових проектах. Сьогодні факультет успішно співпрацює з ВНЗ провідних країн світу: США, Великої Британії, Німеччини, Австрії, Франції, Італії, Греції, Японії, Польщі, Індії, Чехії, Туреччини та ін.

На факультеті діє програма закордонного безкоштовного стажування в Поморській академії в Слупську (Польща) для студентів і науково-педагогічних працівників, а також спільний українсько-польський проект подвійних дипломів, за яким студенти отримують державні дипломи українського та європейського зразків.

Значну увагу на факультеті приділяють організації навчально-виховної, культурно-просвітницької роботи й дозвілля студентів, що спрямовані на духовний і фізичний розвиток особистості з метою підготовки до виробничої та суспільної діяльності. На факультеті функціонують громадські культурологічні організації: народний ансамбль пісні і танцю «Колос» імені Станіслава Семеновського, духовий оркестр, жіночий клуб «Гармонія», народний театр, студія бального танцю «Чарівність», музична вітальня «Золота ліра», хореографічний ансамбль «Дівоче сузір’я», вокальний ансамбль «Октава», академічний хоровий колектив, краєзнавчий клуб «Культура твого регіону», художня студія «Голосіївська палітра», гурток любителів театру «Мельпомена», гуртки «Мистецтво сервірування», «Харизматичний оратор», «Декоративна флористика».


Кафедра іноземної філології і перекладу
АМЕЛІНА
Світлана Миколаївна

Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, професор

С. М. Амеліна — завідувач кафедри. Відмінник освіти України.

Кандидатську дисертацію захистила на тему «Інфінітивні конструкції як засіб вираження логічної модальності у сучасній німецькій мові» (спеціальність 10.02.04 «Германські мови»). Докторську дисертацію захистила на тему «Теоретико-методичні основи формування культури професійного спілкування студентів вищих аграрних навчальних закладів» (спеціальність 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти»). Викладає теоретичні курси «Теорія перекладу», «Методологія та організація наукових досліджень». Підготувала 9 кандидатів та 1 доктора наук, керує аспірантами і здобувачами. Щороку бере активну участь у міжнародних і всеукраїнських науково-практичних конференціях, конгресах, педагогічних читаннях. Стажувалась у кількох зарубіжних університетах: Університеті імені Гумбольдта, Рейнському університеті Фрідріха Вільгельма, Гайдельберзькому університеті Рупрехта-Карла (Німеччина), Вищій інженерній школі Анже (Франція). Автор більше ніж 200 наукових і науково-методичних праць, є співавтором «Рамкової програми з німецької мови для професійного спілкування для вищих навчальних закладів України». Нагороджена знаком «Відмінник освіти України», грамотами Міністерства освіти і науки України.


Кафедра створена у 2012 р. шляхом поділу кафедри романо-германських мов і перекладу на кафедру романо-германських мов і перекладу та кафедру іноземної філології і перекладу. Її витоками слугує кафедра німецької та французької мов, яка була заснована в 1973 р. і розпочала свою діяльність під керівництвом к.філол.н., доц. Г. М. Дими. Нині кафедру очолює д.пед.н., проф. С. М. Амеліна. Основна діяльність кафедри, яка має статус випускової, спрямована на забезпечення підготовки фахівців ОС «Бакалавр» і «Магістр» за спеціальністю «Філологія (переклад)». Крім того, кафедра забезпечує викладання німецької та французької мов для студентів ОС «Бакалавр» і «Магістр» денної та заочної форм навчання за усіма спеціальностями університету.

На кафедрі працює наукова школа «Порівняльні дослідження у професійній освіті» д.пед.н., проф. С. М. Амеліної. Напрям наукових пошуків передбачає компаративні дослідження у сфері педагогіки, вивчення зарубіжного досвіду підготовки фахівців і питань культури професійного спілкування. За період науково-педагогічної діяльності представники школи опублікували понад 300 наукових праць. Також на кафедрі іноземної філології і перекладу проводять наукові дослідження у межах ініціативної теми «Підготовка та реалізація перекладацьких проектів у вищих навчальних закладах». Наукова робота зі студентами здійснюється шляхом їхньої підготовки та участі в студентських олімпіадах і науково-практичних конференціях, спільних з викладачами публікаціях. Щорічно викладачі кафедри з метою забезпечення навчального процесу і висвітлення наукових результатів своїх досліджень публікують кілька монографій, 8–10 навчальних посібників, до 20 статей у міжнародних виданнях і 40 статей у інших фахових виданнях. На кафедрі функціонують наукові гуртки «Hallo, Deutschland» і «Mes Decouvertes».

Міжнародна співпраця кафедри іноземної філології і перекладу проводиться у межах виконання програми розвитку університету «Голосіївська ініціатива — 2020». Академічна мобільність студентів і викладачів реалізується шляхом: стажування і навчальних практик у Німеччині, Австрії, Швейцарії та Франції; участі в міжнародних науково-практичних семінарах і конференціях; навчання за магістерськими і докторськими програмами в закордонних ВНЗ; виконання проектів із закордонними партнерами; організації культурно-освітніх заходів з носіями мов. Випускники кафедри успішно працюють у бюро перекладів, туристичних агенціях, ЗМІ, державних органах, навчальних закладах, національно-культурних товариствах, приватних фірмах, підприємствах з іноземними інвестиціями.


Колектив кафедри. Зліва направо: к.пед.н., доц. Н. О. Зуєнко, ст. викл. С. А. Москаленко, ст. викл. О. П. Пилипенко, к.пед.н., доц. В. С. Максимчук, зав. каф., д.пед.н., проф. С. М. Амеліна, ст. викл. М. Ю. Колесник, к.філол.н., доц. Н. С. Ольховська, лаб. Ю. А. Борисенко, ст. викл. І. В. Конончук, ас. Г. С. Качан, к.пед.н., доц. А. М. Монашненко, к.філол.н., доц. Н. В. Білоус

Кафедра історії і політології
БІЛАН
Сергій Олексійович

Завідувач кафедри, доктор історичних наук, доцент

С. О. Білан — завідувач кафедри.

Народився 15 листопада 1975 р. в с. Вороне Жашківського району Черкаської області.

В 1998 р. закінчив історичний факультет Черкаського державного університету імені Богдана Хмельницького.

Трудову діяльність розпочав викладачем кафедри історії і філософії Уманської сільськогосподарської академії в 1998 р. З 2000 р. навчався в аспірантурі Національного аграрного університету, а з 2003 р. пройшов шлях від асистента науково-методичної лабораторії навчальної частини НАУ, асистента кафедри, старшого викладача, доцента до професора кафедри. У 2016 р. був обраний на посаду завідувача кафедри.

Науковий ступінь кандидата історичних наук здобув у 2005 р., а доктора — у 2014 р. Вчене звання доцента йому присвоєно у 2013 р.

В НУБіП України працює з 2003 р. Здійснює наукові дослідження в галузі історичних наук.

Є автором понад 180 наукових праць, зокрема, 10 монографій.


Кафедра історії і політології НУБіП України веде свій початок із 1935 p., коли у вишах були створені кафедри основ марксизму-ленінізму. Понад половину їх складу становили історики. У 1953–1954 н. р., що передував об’єднанню голосіївських ВНЗ в Українську сільськогосподарську академію, кафедри основ марксизму-ленінізму очолювали у сільськогосподарському інституті к.і.н. П. Л. Величай, у ветеринарному — к.і.н. П. П. Гуменюк, у лісотехнічному — доц. Д. М. Попов.

У вересні 1954 р. в УСГА на базі названих трьох кафедр була створена кафедра історії КПРС. Першим її завідувачем було обрано доц. П. Л. Величая. Під цією назвою кафедра існувала до 1988 р. У 1989 р. вона реформована в кафедру політичної історії, в 1991 р. — кафедру історії України. У 1956–1973 pp. кафедру очолював проф. В. І. Юрчук, у 1974–1991 pp. — проф. Л. Ю. Беренштейн, у 1992–1993 pp. — доц. С. С. Коломієць, у 1993–2001 рр. — проф. Г. П. Мигрин, у 2001–2010 pp. — проф. С. С. Коломієць.

У різні роки на кафедрі працювали: А. Й. Александрович, М. Я. Варшавчик, П. П. Гуменюк, К. В. Маковій, Л. Й. Майорчик, М. О. Куляк, М. В. Подпригорщук, Т. П. Рокітко, К. С. Талаєв, І. В. Шульга, Г. І. Ясницький, В. Д. Мойсеєнко, В. В. Горак, В. В. Діденко, E. I. Лозова, П. Г. Калько, В. Я. Хоменко, В. К. Караваєв, Є. С. Короїд, Л. М. Кусок, І. І. Глизь, В. О. Цілуйко, Б. Д. Гончарук, П. О. Сорока, П. З. Абдула, К. Ю. Бубнов, М. Є. Литвенко, В. М. Коляда, В. О. Котигоренко, A. І. Кушнір, С. А. Сироватський, В. П. Шеренговий, Л. І. Валуйська, К. Г. Каковський, К. В. Маковій, Г. В. Ларін. Серед НПП кафедри були члени-кореспонденти національної та галузевих академій України, академік Аерокосмічної академії України; співробітники, удостоєні почесних звань та державних нагород.

У 1969 р. було створено кафедру наукового комунізму, яку очолив к.і.н., доц. Ж. І. Ісаєнко. У 1991 р. ця кафедра була перепрофільована у кафедру політології і соціології. Понад 15 років її завідувачем був проф. В. В. Горак; у 1987–1997 pp. — доц. І. Р. Байрак, у 2001–2010 рр. — проф. А. М. Черній.

Сучасна історія кафедри історії і політології бере свій початок від 2010 р., коли було об’єднано кафедру історії України і кафедру політології та соціології. З 2015 р. очолює кафедру професор С. О. Білан.

Науковці кафедри працюють над багатьма науковими проблемами з питань розвитку аграрної сфери в різних площинах освіти, науки, політики тощо. Кафедра багато років плідно співпрацює з науковими установами НАН України, НААН України, провідними університетами країни з організації наукових та просвітницьких заходів. Cпільними зусиллями науковці факультету історичної освіти НПУ імені М. П. Драгоманова, НУБіП України і Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН України з 2011 р. видають фаховий науковий журнал «Вісник аграрної історії».


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.і.н., доц. Н. Б. Кравченко, д.філос.н., доц. В. Ф. Калуга, к.і.н., доц. В. О. Хвіст, к.і.н., доц. Ю. В. Сєкунова, зав. каф., д.і.н., доц. С. О. Білан, д.політ.н., проф. М. В. Томенко, ст. лаб. О. В. Скляренко, к.і.н., доц. Н. П. Ісакова, к.і.н., доц. Л. П. Лановюк; другий ряд: к.філос.н., доц. І. І. Бойко, к.політ.н., ст. викл. Д. М. Рудень, к.і.н., доц. О. В. Севастьянов, к.філос.н., доц. О. В. Костюк, к.і.н., доц. О. М. Кропивко, к.і.н., доц. С. М. Живора, к.і.н., доц. С. К. Асатуров

Кафедра англійської філології
АРІСТОВА
Наталія Олександрівна

Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, доцент

Н. О. Арістова — завідувач кафедри.

Народилася 3 вересня 1971 р. в м. Києві. У 1995 р. закінчила Київський національний лінгвістичний університет, спеціальність «Іноземна мова», отримала кваліфікацію спеціаліста «вчитель англійської мови» (диплом з відзнакою).

Кандидатську дисертацію захистила у 2008 р. на тему «Формування мотивації вивчення іноземної мови у студентів вищих нелінгвістичних навчальних закладів» (спеціальність 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти»). Учене звання доцента їй було присвоєно в 2013 р. Докторську дисертацію захистила в 2017 р. на тему «Теоретичні і методичні засади формування професійної суб’єктності майбутніх філологів» (спеціальність 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти»).

У 1997–2013 рр. обіймала посади викладача, старшого викладача, доцента кафедри та завідувача кафедри мов Міжнародного Соломонового університету. У НУБіП України працює з 2013 р., завідувачем кафедри англійської філології — з 2016 р.

У 2015 р. пройшла закордонне стажування на тему «Сучасний університет — проектний підхід до організації роботи відповідно до положень європейських кваліфікаційних рамок» у м. Лодзі (Республіка Польща).

Здійснює наукові дослідження в галузі педагогічних наук. Є автором близько 90 наукових праць, зокрема, шести монографій.


Історія кафедри англійської філології сягає своїм корінням у далекі 30-ті роки. У той час у Київському лісогосподарському інституті працював С. О. Глаголєв — талановитий лінгвіст, знавець англійської мови, чудовий педагог, який вивчав спеціальну лісову літературу. За його безпосередньої участі в Київському сільськогосподарському інституті в 1938 р. було створено кафедру іноземних мов. Тоді вчений працював над складанням англійської хрестоматії для лісових вишів. С. О. Глаголєв брав активну участь у бойових операціях під час Великої Вітчизняної війни та був тяжко поранений під Белградом з подальшою ампутацією лівої руки. У 1944 р. відновлений на посаді завідувача кафедри іноземних мов.

У різні часи кафедрою завідували ст. викл. З. В. Новицька, к.пед.н., доц. Н. М. Шкляєва, к.філол.н. О. М. Длугош, к.філол.н., доц. Л. О. Хоменко, ст. викл. А. В. Кузнєцова.

У 2002 р. завідувачем кафедри англійської мови для економічних спеціальностей призначили старшого викладача Харчук Наталію Сергіївну. З того року кафедра почала розвиватися в економічно-гуманітарному напрямі та входила до складу Природничо-гуманітарного навчально-наукового інституту. Активно впроваджувався комунікативно-спрямований підхід до навчання іншомовної комунікації, культурологічний підхід до викладання, застосовувалися інтерактивні методики, інноваційні технології та мультимедійні засоби навчання.

У 2015 р. кафедру було перейменовано на кафедру англійської філології, яка увійшла до складу гуманітарно-педагогічного факультету.

Науково-педагогічні працівники кафедри беруть активну участь у численних міжнародних конференціях, проектах, підтримують міжнародні зв’язки з Британською Радою та Американським домом. Здійснюють співпрацю зі спорідненими кафедрами інших українських вишів (КНЛУ, НПУ ім. М. П. Драгоманова та кафедрою англійської філології УДФСУ.)

Співробітники кафедри активно займаються науково-дослідною роботою, що підпорядкована загальній кафедральній ініціативній темі «Технології індивідуалізованого навчання професійно-орієнтованої англійської мови».

Серед основних досягнень кафедри — видання 35 посібників із грифом Міністерства освіти і науки України, понад 55 навчальних посібників, монографій, методичних рекомендацій і робочих зошитів, рекомендованих Вченою радою НУБіП.


Колектив кафедри. Зліва направо: ст. викл. І. М. Чернеля, ст. викл. Н. С. Харчук, ст. викл. С. Г. Качмарчик, ст. викл. І. Ю. Розгон, ст. викл. Л. В. Клименко, ст. викл. Н. Ю. Ямнич, зав. каф., д.пед.н., доц. Н. О. Арістова, ст. викл. М. Є. Люлько, ст. лаб. Т. В. Хільченко, к.іст.н., доц. С. Б. Христюк, к.н.держ.упр., доц. Л. О. Шанаєва-Цимбал, ст. викл. О. М. Дубовик, к.пед.н., доц. М. М. Гладченко, ст. викл. Л. Р. Данькевич

Кафедра філософії
ЧЕКАЛЬ
Леонід Андрійович

Завідувач кафедри, кандидат філософських наук, професор

Л. А. Чекаль — завідувач кафедри, заслужений працівник НУБіП України.

У НУБіП України працює з 1978 р. Сфера наукових інтересів: філософія науки, філософія та методологія науки і техніки, філософські проблеми екології.

Автор більше ніж 150 наукових і науково-методичних праць із філософії, філософії науки, діалектики і методології пізнання. Під його керівництвом захищено 15 кандидатських дисертацій, підготовлено два підручники і десять посібників. За вагомі професійні здобутки проф. Л. А. Чекалю присвоєно почесне звання «Заслужений науково-педагогічний працівник НУБіП України», він нагороджений Почесною грамотою МОН України, Грамотою Кабінету Міністрів України тощо.

Як самостійна одиниця кафедра філософії почала функціонувати у 1957 р. в УСГА. Першим завідувачем кафедри став д.філос.н, проф. В. І. Колодяжний (1957–1963). Надалі кафедрою керували: заслужений працівник вищої школи УРСР, проф. М. О. Логвин (1963–1970); заслужений працівник вищої школи УРСР, проф. В. П. Ключніков (1970–1995); проф. Б. А. Головко (1995–1999); проф. А. М. Черній (1999–2000). Із серпня 2000 р. посаду завідувача кафедри обіймає проф. Л. А. Чекаль.


Кафедра є досвідченою структурною одиницею гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України, адже пройшла шістдесятирічний шлях свого розвитку. У травні 2017 р. з нагоди святкування 60-річчя від дати заснування кафедри було проведено міжнародну конференцію «Людина, суспільство, держава у філософському дискурсі: історія і сучасність».

Основним завданням кафедри є викладання нормативних курсів «Філософія», «Релігієзнавство» і «Логіка» за всіма напрямами підготовки в університеті для студентів та аспірантів стаціонарної і заочної форм навчання. Співробітники кафедри забезпечують читання курсу «Філософія науки та інноваційного розвитку» для ОС «Магістр». Доценти А. Г. Кравченко та Т. В. Данилова викладають ці курси англійською мовою. При кафедрі успішно функціонує навчально-консультаційний пункт з підготовки здобувачів та аспірантів до складання іспитів з філософії.

Науково-дослідну роботу кафедра філософії проводить у межах теми «Сучасна філософія науки та освіти: проблеми гуманітарного дискурсу». Діють такі наукові школи: «Світоглядні аспекти наукового дискурсу» (проф. В. С. Лук’янець); «Особистісність синтезу наукової культури постмодерну та історико-філософських інтенцій громадянського суспільства» (проф. М. Є. Максюта), «Актуальні проблеми філософії науки та інноваційного розвитку в системі сучасної освіти» (проф. Л. А. Чекаль).

Підготовлено 68 кандидатів наук, опубліковано понад 100 наукових праць, із них 17 — фундаментальні. У межах програми розвитку університету «Голосіївська ініціатива — 2020» проводяться заходи ознайомлення з історико-культурними та духовними пам’ятками України та Києва. Важливою сферою діяльності є залучення студентів до наукової роботи. Вони беруть участь у щорічних конференціях студентського наукового товариства, університетських днях науки, конкурсах науково-дослідних робіт, наукових заходах різного рівня.

На кафедрі діють 6 студентських науково-дослідних гуртків. Міжнародна співпраця кафедри реалізується в межах Міжнародної освітньої програми з європейських студій, програм «Horizon 2020» та «EastInvest». Тісними є зв’язки кафедри з Всеукраїнською асоціацією викладачів історії та суспільних дисциплін «Нова Доба», Українським центром вивчення історії Голокосту, Французьким культурним центром, неурядовою громадською освітньою Асоціацією «Україна в Європі» тощо. Кафедра співпрацює із освітніми та науковими установами: КНУ ім. Т. Шевченка, Інститутом філософії імені Г. С. Сковороди НАН України, НТТУ «КПІ» ім. І. Сікорського, Інститутом магнетизму НАН України та ін. Результати наукових досліджень висвітлюють у фаховому науковому журналі «Науковий вісник НУБіП України» (серія «Гуманітарні студії»).


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. лаб. Н. П. Богданова, д.філос.н., доц. С. О. Шкіль, д.філос.н., проф. С. В. Сторожук, к.філос.н., доц. І. М. Савицька, ст. лаб. Н. М. Шевченко, зав. каф., к.філос.н., проф. Л. А. Чекаль, к.філос.н., доц. А. Г. Кравченко, к.філос.н., ст. викл. Т. В. Кичкирук, к.філос.н., доц. А. Г. Супрун, к.філос.н., доц. В. П. Культенко; другий ряд: к.філос.н., доц. Т. В. Данилова, ас. О. В. Дубровіна, к.філос.н., ас. Д. І. Чорноморденко, к.філос.н., ст. викл. І. С. Матвієнко, к.філос.н., ст. викл. А. Ю. Самарський, к.філос.н., доц. Т. В. Горбатюк, к.філос.н., доц. А. В. Кудін

Кафедра педагогіки
СОПІВНИК
Руслан Васильович

Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, доцент

Р. В. Сопівник — завідувач кафедри.

Народився 28 травня 1977 р. в м. Заліщики Тернопільської області. Навчався на історичному факультеті ТНПІ ім. Володимира Гнатюка. У 2004 р. здобув науковий ступінь кандидата історичних наук.

Професійну діяльність розпочав у Заліщицькому державному аграрному коледжі ім. Є. Храпливого. Працював у НУБіП України на посадах заступника проректора з навчально-виховної роботи та студентських справ, проректора з навчально-культурно-виховної роботи та соціальних питань, директора навчально-наукового центру культурно-виховної та соціальної роботи.

Із 2013 р. очолює кафедру педагогіки. Член спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій.

Опублікував понад 100 праць, із них 2 навчальні посібники, 5 монографій, понад 60 статей у наукометричних і фахових виданнях. Підготував трьох кандидатів педагогічних наук. Сьогодні керує чотирма аспірантами.


Кафедру створено у 1964 р. для забезпечення викладання спеціальних дисциплін («Педагогіка» і «Психологія») слухачам із базовою вищою освiтою аграрного профiлю.

Фундатором кафедри педагогіки став д.пед.н., проф. О. П. Кондратюк, який очолював її у 1965–1976 рр.

Наприкінці 1970-х рр. на кафедрі педагогіки започатковано підготовку аспірантів і докторантів за спеціальностями «Теорія та історія педагогіки», «Методика викладання спеціальних дисциплін», «Теорія і методика професійної освіти».

У 1976–1988 рр. кафедру педагогіки очолював Д. А. Сметанін. У цей період колектив кафедри, в якому працювало 6 кандидатів наук, забезпечував проведення занять із курсів педагогіки, психології й логіки.

Наступником Д. А. Сметаніна став О. А. Гуменюк.

У 1979–1980 рр. слухачем педагогічного факультету стаціонару УСГА був С. М. Ніколаєнко — міністр освіти і науки України в 2005–2007 рр., а з 2014 р. і до сьогодні — ректор НУБіП України.

У 1990–1998 рр. кафедрою керував відомий науковець-педагог, випускник КСГІ, ветеран війни, д.пед.н., проф. А. І. Дьомін. Він активно розробляв науковий напрям «Дидактика вищої школи».

У 1998–2011 р. завідувачем кафедри був д.пед.н., проф. П. Г. Лузан, який досліджував питання теорії та методики професійної освіти.

У 2011–2013 рр. кафедру очолював к.пед.н., доц. А. А. Каленський. Сьогодні завідувачем кафедри є д.пед.н., доц. Р. В. Сопівник.

Кафедра педагогіки є випусковою для студентів спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки», спеціалізації «Педагогіка вищої школи», спеціальності 015 «Професійна освіта (технологія виробництва і переробки продуктів сільського господарства)».

Науково-педагогічні працівники кафедри забезпечують належну підготовку студентів ОС «Бакалавр» за спеціальностями «Соціальна робота», «Менеджмент», «Філологія». Підготовку аспірантів здійснюють за спеціальностями 13.00.02 «Теорія і методика навчання», 13.00.04 «Теорія та методика професійної освіти», 13.00.07 «Теорія та методика виховання».

Структурним підрозділом кафедри є навчально-науково-виробнича лабораторія «Педагогічні технології». На кафедрі розробляють ініціативну тему «Теоретико-методичні основи навчально-виховної роботи у природоохоронних та аграрних вищих навчальних закладах».

Зусиллями колективу кафедри педагогіки у 2013–2017 рр. відкрито спеціальність «Професійна освіта» (ОС «Бакалавр»), отримано акредитаційний сертифікат на десять років за спеціальністю «Освітні, педагогічні науки», відкрито наукову спеціальність «Науки про освіту», розроблено загальноуніверситетську програму виховання студента «Фахівець, громадянин, патріот» тощо.

За останні п’ять років кафедра педагогіки за підсумками рейтингової оцінки діяльності науково-педагогічних працівників посідає перші місця серед 126 кафедр НУБіП України.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. лаб. О. В. Лященко, д.пед.н., проф. О. В. Васюк, д.пед.н., проф. Л. В. Канішевська, ректор НУБіП України, д.пед.н., проф., чл.-к. НАПН України С. М. Ніколаєнко, зав. каф., д.пед.н., доц. Р. В. Сопівник, д.пед.н., проф. В. А. Кручек, к.пед.н., доц. Л. М. Маценко, ст. лаб. Н. В. Варивода, к.пед.н., доц. І. М. Буцик; другий ряд: ас. В. В. Моісєєв, к.пед.н., доц. О. В. Наконечна, к.пед.н., доц. С. В. Виговська, ас. О. В. Єресько, д.пед.н., доц. О. В. Кучай

Кафедра методики навчання
та управління навчальними закладами
КОВАЛЬЧУК
Василь Іванович

Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, професор

В. І. Ковальчук — завідувач кафедри. Відмінник освіти України.

У 1998 р. закінчив ЧДУ ім. Ю. Федьковича за спеціальністю «Професійне навчання». У НУБіП України працює з 2015 р.

У 2009 р. став лауреатом Державної премії Президента України для молодих учених за цикл праць «Теоретико-методичні засади підготовки учнів та викладачів професійно-технічних навчальних закладів до інноваційної діяльності в умовах ринку праці».

Докторську дисертацію захистив у 2014 р. на тему «Теоретичні і методичні засади розвитку педагогічної майстерності майстрів виробничого навчання професійно-технічних начальних закладів у післядипломній освіті».

Керівник авторської школи педагогічної майстерності педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів Луганської області (2007–2013).


У 1994 р. на педагогічному факультеті університету, який був провідним центром підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників сільськогосподарських навчальних закладів, для забезпечення їх методичної підготовки було створено кафедру методики навчання. Її першим завідувачем став проф. П. М. Олійник. У різні роки кафедру очолювали: чл.-к. НАПН України В. К. Сидоренко, доц. О. С. Снісаренко, к.пед.н., проф. Т. Д. Іщенко та доктори педагогічних наук, професори І. В. Зайченко і М. А. Пригодій. Нині кафедрою керує д.пед.н., проф., відмінник освіти України В. І. Ковальчук.

У складі колективу кафедри працюють: професори В. І. Ковальчук, О. І. Щербак, Н. С. Журавська, Т. Д. Іщенко, доценти М. В. Михайліченко, Л. Л. Білан, Я. М. Рудик, В. А. Яковлєва, О. П. Витриховська.

Основною метою діяльності та завданнями кафедри є забезпечення студентів знаннями з теорії та методики професійного навчання, методики навчання дисциплін професійної та практичної підготовки, техніки управлінської діяльності, керівництва трудовими ресурсами та навчально-виховною діяльністю у навчальних закладах. У 2005 р. підготовлено програму магістерської підготовки фахівців за спеціальністю «Педагогіка вищої школи», що здійснюється на основі базової освіти фахівця і дозволяє отримати кваліфікацію «викладач вищого навчального закладу».

У 2010 р. на факультеті було відкрито спеціальність «Управління навчальним закладом», зважаючи на зростаючі потреби аграрних вищих навчальних закладів у висококваліфікованих управлінських кадрах.

На сучасному етапі розвитку кафедри наукові пошуки здійснюють у напрямі вдосконалення методичної підготовки та формування готовності викладачів до здійснення управлінської діяльності в освітніх установах України, зокрема: теоретико-методичних аспектів управління навчально-виховним процесом в університетах дослідницького типу; теоретичних засад удосконалення методичної підготовки викладачів аграрних закладів освіти в університетах дослідницького типу.

За період існування кафедри науково-педагогічні працівники видали понад 50 монографій, підручників та навчальних посібників, більш як 250 навчально-методичних праць, приблизно 400 наукових статей, підготували понад 10 кандидатів наук та 1 доктора наук.

Кафедра плідно співпрацює з багатьма вищими педагогічними навчальними закладами України.

Навчання в аспірантурі та докторантурі здійснюється за спеціальностями: 13.00.02 «Теорія і методика навчання (сільськогосподарські дисципліни)», 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти», 015 «Професійна освіта».

До наукової діяльності кафедри залучають студентів, які беруть активну участь у гуртках, науково-практичних конференціях, олімпіадах та конкурсах.


Колектив кафедри. Зліва направо: к.пед.н., доц. О. П. Витриховська, к.пед.н., доц. В. А. Яковлєва, зав. каф., д.пед.н., проф. В. І. Ковальчук, к.пед.н., доц. Я. М. Рудик, ст. лаб. Л. О. Мартинюк, к.пед.н., доц. Л. Л. Білан, д.пед.н., проф. Н. С. Журавська

Кафедра культурології
МАЙДАНЮК
Ірина Зіновіївна

Завідувач кафедри, доктор філософських наук, доцент

І. З. Майданюк — завідувач кафедри, акад. АН ВО України.

Народилася 17 вересня 1970 р. в м. Тернополі. У 1992 р. з відзнакою закінчила ТДПІ. В 2003 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Проблема волі у філософській культурі України», а в 2005 р. їй присвоєно вчене звання доцента. З 2008 р. захистила докторську дисертацію на тему «Реконструкція ідей природного права у філософській думці України». З 2011 р. працювала у Державній академії житлово-комунального господарства та Київському університеті управління та підприємництва, очолювала кафедру суспільних та політичних дисциплін, а також відділ наукової роботи та аспірантури.

З 2012 р. — професор кафедри культурології НУБіП України, а з листопада того ж року — завідувач кафедри. Автор монографії, 10 навчальних посібників, більше ніж 70 наукових статей. Проходила закордонне стажування у м. Вільнюсі (Литва); стажувалася в Міжнародному університеті «МИТСО» у м. Мінську (Білорусь).


У 1992 р. на факультеті громадських професій УДАУ була створена кафедра народної творчості та культури. Її завідувачем став С. А. Семеновський — на той час декан факультету громадських професій. У 2002 р. кафедра увійшла до складу новоствореної кафедри культурології. В різні часи кафедру очолювали: к.філол.н., доц. Т. Б. Гриценко (2002–2009), д.філол.н. О. Ю. Павлова (2009–2011), к.філол.н. Т. М. Мисюра (2011–2012). З 2012 р. кафедрою завідує д.філол.н., акад. АН ВО України І. З. Майданюк.

Кафедра унікальна тим, що, окрім викладачів традиційних дисциплін, на ній плідно працюють справжні митці-викладачі творчих дисциплін. Гордістю кафедри є заслужений діяч мистецтв України, народний артист України проф. Вадим Крищенко, народна артистка України Наталія Шелепницька, заслужений артист України доц. Роман Рудий.

На кафедрі працюють студентські творчі колективи та студії: народний ансамбль пісні і танцю «Колос» ім. С. Семеновського, який у кращих мистецьких традиціях здійснює обробки українських народних і авторських пісень, народних танців, масштабних вокально-хореографічних композицій; естрадно-духовий оркестр, який спочатку виконував старовинну музику, твори сучасних композиторів, українські народні мелодії тощо, а згодом трансформувався у комбінований склад естрадного оркестру (біг-бенду); народний студентський театр «Березіль», у доробку якого понад 16 спектаклів та більше ніж 80 театральних мініатюр. Активно працюють хоровий ансамбль «SOUL», жіночий вокальний ансамбль «Октава» і чоловічий вокальний ансамбль «Амеро», солісти-виконавці мають можливість займатися в студії естрадного співу та студії естрадного, джазового та академічного виконавства, солісти та інструменталісти яскраво репрезентують сучасну молодіжну музику, естрадні, авторські, українські народні пісні у сучасному аранжуванні у мистецькій студії «Сім сходинок». Для любителів танцю є ансамбль бального танцю «Чарівність» та хореографічний ансамбль «Сузір’я DANCE». Усі колективи — лауреати всеукраїнських і міжнародних конкурсів, у різний час представляли своє мистецтво в Бельгії, Білорусі, Болгарії, Грузії, Естонії, Латвії, Литві, Молдові, Німеччині, Росії, США та Польщі.

Видано навчальні посібники «Культурологія», «Історія української культури», «Декоративна флористика», «Культура сім’ї і побуту», «Етика», «Естетика. Філософія мистецтва».

Протягом кожного року викладачі беруть участь у понад 20 міжнародних і 20 всеукраїнських наукових конференціях, кафедра кілька років поспіль організовує і проводить Міжнародну конференцію «Діалог культур Україна-Греція».


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.філос.н., доц. Т. М. Мисюра, к.філол.н., доц. Я. В. Пузиренко, лаб. К. С. Столяревська, проф., нар. арт. України Н. М. Шелепницька, зав. каф., д.філос.н., доц. І. З. Майданюк, ст. викл. О. І. Сауріна, ст. викл. Н. М. Тітенко, ст. лаб. Т. С. Нижник, фах. А. А. Федоренко, доц. В. В. Панталієнко; другий ряд: ст. викл. Л. І. Шкварун, к.філос.н., доц. І. В. Войтюк, доц., засл. арт. України Р. А. Рудий, к.е.н., доц. С. Л. Макода, к.філос.н., доц. І. Г. Сидоренко, пров. спец. О. С. Третяк, ст. викл. В. Я. Якимчук, фах. О. М. Невмержицька

Кафедра
романо-германських мов і перекладу
МАЛИХІН
Олександр Володимирович

Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, професор

О. В. Малихін — завідувач кафедри, дійсний член (академік) Української Академії Акмеологічних Наук.

Народився в 1972 р. в м. Кривому Розі Дніпропетровської області. У 1995 р. закінчив Криворізький державний педагогічний інститут. У 1995–2013 рр. працював в інституті (університеті) на посадах викладача, старшого викладача та доцента кафедри іноземних мов; в. о. завідувача кафедри іноземних мов, завідувача кафедри іноземних мов; завідувача кафедри теорії і практики навчання іноземних мов за професійним спрямуванням.

У 2013–2015 рр. був професором кафедри теорії та історії педагогіки Київського університету імені Бориса Грінченка. З липня 2015 р. і донині обіймає посаду завідувача кафедри романо-германських мов і перекладу НУБіП України.

Стипендіат Кабінету Міністрів України для молодих науковців (2006–2008).

Започаткував науковий напрям із вивчення реалізації компетентністно-орієнтованої парадигми в організації самостійної навчальної діяльності студентів у ВНЗ.

Підготував десять кандидатів педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 «Теорія навчання».


Кафедру створено у 2010 р. на базі кафедри німецької та французької мов (1973), а також кафедри іноземної філології і перекладу (2008). Для оптимізації структурних підрозділів Природничо-гуманітарного ННІ у 2012 р. кафедру було реорганізовано в кафедру романо-германських мов і перекладу та кафедру іноземної філології і перекладу. Із грудня 2014 р. кафедра входить до складу гуманітарно-педагогічного факультету.

Кафедра є однією з випускових на факультеті та забезпечує підготовку студентів ОС «Бакалавр» і «Магістр» денної та заочної форм навчання освітньої галузі 035 «Філологія». Підготовка фахівців за спеціальністю «Філологія» зумовлена потребами в перекладі науково-технічної літератури та документації агробіологічного, інженерно-технологічного, лісогосподарського, екологічного спрямування, у галузі досліджень якості та безпеки продукції, ветсанекспертизи, агробізнесу, аграрної економіки тощо.

Навчання проводять за державним замовленням та за умовами договору. Кафедра активно співпрацює з філіями таких відомих міжнародних установ, як «America House Kyiv» та «British Council Україна». У 2016 р. було запрошено професора Нью-Йорського університету Пітера Кайла за програмою імені Фулбрайта для викладання та проведення досліджень в НУБіП України.

Науково-педагогічні працівники кафедри організовують і проводять міжнародні науково-методичні та науково-практичні семінари з представниками «British Council Україна», «IATEFL Ukraine», «Cambridge English Language Assessment», «Oxford Klass English School», «PEARSON-DINTERNAL».

Викладачі кафедри відвідують семінари, презентації нової навчальної літератури, які проводять фахівці зазначених закладів, тренінги та курси, спрямовані на підвищення рівня професійної кваліфікації.

Для забезпечення студентів підручниками з дисциплін, які викладають на кафедрі, її співробітники видали чотири підручники з грифом МОН України («English Practice» (у двох частинах), «Основи укладання галузевих глосаріїв: курс лекцій», «Практичний курс основної іноземної мови: Learning English through Video»), один підручник у співавторстві з грифом МАПП України («Професійна підготовка фахівця ветеринарної медицини») і численні навчально-методичні посібники, методичні рекомендації, збірники тестів тощо.

Кафедра проводить дослідження у межах двох ініціативних тем: «Інноваційні технології з інтенсивної підготовки майбутніх фахівців філологічних спеціальностей» (керівник — д.пед.н., проф. О. В. Малихін); «Функціонування мовних одиниць усіх рівнів та їх переклад: синергетичний підхід» (керівник — к.філол.н., доц. О. В. Бабенко).


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: к.філол.н., доц. Л. С. Козуб, д.філос., ст. викл. О. В. Захуцька, к.філол.н., доц. Г. І. Сидорук, зав. каф., д.пед.н., проф. О. В. Малихін, ст. лаб. М. О. Загорулько, к.пед.н., ст. викл. І. С. Гриценко, лаб. Л. О. Руденко, ст. викл. О. В. Соловйова; другий ряд: к.філол.н., доц. О. В. Бабенко, к.пед.н., доц. Б. І. Рубінська, ас. Ю. Г. Рожков, ст. лаб. Т. М. Ярмольчук, ас. О. О. Мишак, ст. викл. О. С. Сиротін, к.пед.н., ас. В. А. Лашкул

Кафедра соціальної педагогіки
та інформаційних технологій в освіті
ВІКТОРОВА
Леся Вікторівна

Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, доцент

Л. В. Вікторова — завідувач кафедри.

Закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка. У Національному університеті біоресурсів і природокористування України працює з 2004 р.

Сфера професійних інтересів охоплює освітні та наукові питання розвитку соціальної педагогіки в умовах трансформації економічних і соціальних відносин, упровадження інновацій цифрової освіти в підготовці фахівців, розроблення положень розвитку іншомовної підготовки, неформальної освіти, теорії соціальної виховання, корекційної педагогіки і психології, психолінгвістичної діагностики, дослідження комунікативних девіацій.

Автор понад 100 наукових і навчально-методичних праць, з них шість монографій, два навчальні посібники, методичні рекомендації, 90 наукових публікацій у фахових виданнях України та за кордоном.


Літопис кафедри розпочався 1 вересня 2010 р. Тоді кафедра мала іншу назву — кафедра соціальної педагогіки і соціології, а сучасну назву отримала 28 грудня того ж року. Є випусковою за спеціальністю «Соціальна педагогіка».

Першим завідувачем кафедри була д.пед.н., проф. Н. Т. Тверезовська. З вересня 2013 р. кафедру очолював к.пед.н., доц. І. М. Романюк. З лютого 2015 р. кафедрою керував д.пед.н., проф. П. Г. Лузан, випускник інженерно-педагогічного відділення УСГА. З жовтня 2016 р. і до сьогодні посаду завідувача кафедри обіймає д.пед.н., доц. Л. В. Вікторова.

На кафедрі проводять роботу з підготовки аспірантів і докторантів за спеціальностями: 13.00.02 «Теорія та методика навчання (сільськогосподарські дисципліни)», 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти». У 2010 р. відкрито аспірантуру за спеціальністю 13.00.10 «Інформаційно-комунікаційні технології в освіті».

Окрім навчальної та виховної, викладачі кафедри виконують науково-дослідну роботу, зокрема на такі теми: «Розробка інноваційних методик забезпечення навчального процесу в аграрних ВНЗ засобами інформаційно-комунікаційних технологій» (№ 0109U000952 110/325-пр), «Теоретичні і методичні засади застосування інноваційних педагогічних технологій при підготовці фахівців у вищих аграрних навчальних закладах» (№ 0108U004905). Результатом виконання цих робіт став захист дисертаційних досліджень (Т. Ф. Мельничук, О. О. Зеліковська, С. В. Штангей, Е. І. Дібрівна, Т. Ю. Осипова, О. П. Витриховська, А. І. Блозва, Д. Ю. Касаткін, О. В. Лапа, Н. О. Рептух).

У 2010–2015 рр. співробітники кафедри взяли участь у понад 25 міжнародних і всеукраїнських конференціях, опублікували у фахових вітчизняних та зарубіжних виданнях більше ніж 250 наукових статей.

За цей же період захищено 3 докторські та 15 кандидатських дисертацій, видано 27 навчальних посібників, із них 13 із грифом МОН України, 18 монографій. Робота кафедри зосереджена на освітніх і наукових питаннях розвитку соціальної педагогіки за сучасних суспільних викликів в умовах трансформації економічних та соціальних відносин, упровадженні інновацій цифрової освіти в підготовці майбутніх фахівців, вирішення проблем діяльності суб’єктів соціальної сфери, розробленні положень теорії і практики соціального виховання, корекційної педагогіки та психології.

Виконується НДР «Розробка новітньої концепції іншомовної підготовки різних категорій дорослих у процесі неформальної освіти» (керівник — Л. В. Вікторова). А з 2018 р. науково-педагогічні працівники кафедри свої доробки реалізовують у межах НДР «Професійна підготовка соціальних педагогів/працівників до роботи з постраждалими від Чорнобильської катастрофи».

Подано на конкурс регіональний проект «Онлайн центр надання соціальних послуг для сільської молоді», під час реалізації якого буде розроблено однойменний сайт; здійснюватиметься дистанційне навчання та система тренінгових занять для сільської молоді. Квінтесенцією всього стане конкурс стартапів для сільської молоді.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: д.пед.н., доц. І. В. Сопівник, к.пед.н., ст. викл. А. Б. Кочарян, зав. каф., д.пед.н., доц. Л. В. Вікторова, лаб., ас. А. А. Хижняк, ст. лаб. Л. М. Бокій; другий ряд: к.психол.н., доц. Г. М. Ржевський, к.психол.н., ас. К. К. Арзуманян, д.пед.н., проф. Н. Т. Тверезовська, к.пед.н., доц. Т. І. Ковальчук, д.пед.н., доц. Р. О. Тарасенко, к.пед.н., проф. С. О. Кубіцький

Кафедра української та класичних мов
КОСТРИЦЯ
Наталія Миколаївна

Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, професор

Н. М. Костриця — завідувач кафедри.

Докторську дисертацію захистила на тему «Система культурологічної підготовки майбутніх фахівців аграрної галузі» за спеціальністю 13.00.04 «Теорія і методика професійної освіти».

Сфера наукових зацікавлень — культура мови, лінгводидактика, етнокультурологія. Викладає такі навчальні дисципліни: «Сучасна українська мова», «Українська мова за професійним спрямуванням», «Українська мова як іноземна».

Н. М. Костриця є автором понад 100 наукових і навчально-методичних праць, з яких: 3 монографії («Система культурологічної підготовки майбутніх фахівців аграрної галузі», 2012 р.; «Етнокультурний контекст змісту аграрної освіти», 2014 р.; «Формування культури професійного спілкування у студентів вищих навчальних закладів економічної освіти України», 2015 р.), 2 навчальні програми, 12 навчально-методичних посібників (8 — з української мови за професійним спрямуванням, 4 — з професійної етнокультурології), 2 навчальні посібники з грифом МОН України (2006, 2013 рр.), понад 80 статей опубліковано у фахових виданнях України та за кордоном. Керує дисертаційними дослідженнями аспірантів і здобувачів.


У своєму становленні і розвитку кафедра української та класичних мов опирається на кращі досягнення, передовий досвід представників традиційних наукових шкіл і сучасних дослідників, які плідно працюють на філологічній ниві.

У 1928–1931 рр. кафедру українознавства Київського сільськогосподарського інституту очолював талановитий письменник, перекладач, літературознавець, мовознавець-поліглот (володів 19 мовами), проф. М. О. Драй-Хмара. У різні роки кафедрою керували доц. Г. Л. Кобко і проф. А. М. Безпаленко, який розробив типову програму «Українська мова та культура мовлення» для вищих аграрних навчальних закладів України.

В історії функціонування кафедри відомі такі її назви: кафедра української мови, історії і культури (1990–1995); кафедра української мови та культури спілкування (1996–2002); кафедра української мови та англійської мови для зооветеринарних спеціальностей (2002–2009); кафедра української, англійської та латинської мов ім. М. О. Драй-Хмари (2009–2014); у зв’язку з реорганізацією, згідно з наказом ректора, проф. С. М. Ніколаєнка (№ 1440 від 25 грудня 2014 р.) кафедру перейменовано на кафедру української та класичних мов.

Штат кафедри налічує 13 осіб, серед яких 4 доктори наук, зокрема 3 професори, та 7 кандидатів наук, доцентів.

У 2017 р. з ініціативи професора кафедри, члена Національної спілки журналістів України В. Д. Шинкарука відкрито спеціальність «Журналістика».

Науково-педагогічні працівники кафедри беруть активну участь у науково-практичних міжнародних і всеукраїнських конференціях, семінарах, що відбуваються в Україні та за її межами. Раз на два роки кафедра організовує і проводить Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Комунікативний дискурс: наукова рецепція і стратегії дослідження».

На кафедрі функціонує науково-дослідницька лабораторія лінгвістики та текстології. Співробітники кафедри виконують науково-дослідну роботу з державного фінансування на тему «Розробка новітніх принципів створення реєстру цінних рослин парків і скверів м. Києва на основі термінологічних стандартів». Також науково-педагогічні працівники кафедри працюють над науковими проблемами з питань категорійної граматики української мови, класичної філології, соціальних комунікацій.

Кафедра плідно співпрацює з науковими установами Національної академії наук України, Національної академії педагогічних наук України, провідними університетами України та зарубіжжя.


Колектив кафедри. Зліва направо: зав. лаб. В. П. Гнатюк, к.філол.н., доц. М. І. Личук, к.філол.н., доц. Н. В. Мазур, д.філол.н., доц. Т. Ф. Семашко, к.філол.н., доц. С. В. Харченко, зав. каф., д.пед.н., проф. Н. М. Костриця, д.філол.н., проф. В. Д. Шинкарук, к.філол.н., доц. І. І. Вакулик, к.пед.н., доц. О. В. Лапа, д.філол.н., проф. С. С. Кіраль, ст. лаб. Н. М. Каландирець, ст. викл. Л. С. Шишкова, к.пед.н., доц. О. Ю. Балалаєва

Кафедра англійської мови
для технічних та агробіологічних спеціальностей
ІВАНОВА
Оксана Вікторівна

Завідувач кафедри, кандидат педагогічних наук, доцент

О. В. Іванова — завідувач кафедри. У 2001 р. закінчила Херсонський державний педагогічний університет за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Англійська мова і література», отримавши кваліфікацію магістра англійської мови та зарубіжної літератури. У 2008 р. успішно захистила кандидатську дисертацію на тему «Методика навчання студентів філологічних спеціальностей засобів вираження ірреальної модальності в українській мові у зіставленні з англійською». У НУБіП України працює з 2013 р. Посаду завідувача кафедри обіймає з 2015 р.

Автор понад 120 наукових і навчально-методичних праць, із яких: 1 підручник, 2 навчальні посібники з грифом МОН України (2014), 2 навчальні посібники, рекомендовані Вченою радою НУБіП України, 4 навчально-методичні посібники, понад 50 статей у фахових виданнях України та за кордоном, серед яких 2 — у наукометричній базі Web of Science. Сфера наукових зацікавлень — міжкультурна комунікація, лексикографія, методика викладання англійської мови, інноваційні методи вивчення англійської мови.


Історія кафедри розпочалася 29 вересня 2002 р. Мета створення кафедри — забезпечення викладання англійської мови для фахових спеціальностей закладів вищої освіти. Науково-педагогічний колектив кафедри налічує 14 осіб, серед яких: 1 кандидат філологічних наук, 7 кандидатів педагогічних наук (1 доцент) та 2 кандидати психологічних наук (1 доцент).

На кафедрі викладають дисципліни: «Іноземна мова за професійним спрямуванням», «Англійська мова», «Практичний курс другої іноземної мови і переклад (англійська)», «Спецкурс з основ укладання галузевих глосаріїв» для студентів ОС «Бакалавр»; «Ділова іноземна мова», «Іноземна мова наукового спрямування» для студентів ОС «Магістр»; «Англійська мова» для аспірантів. Кафедра тісно співпрацює з іншими закладами вищої освіти, міжнародними представництвами «Pearson», «Express Publishing» в Україні та «America House».

Міжнародна діяльність є важливим напрямом діяльності кафедри: співпраця із закордонними закладами та науково-дослідницькими організаціями, участь студентів та співробітників університету в міжнародних програмах, міжнародних форумах, конференціях і семінарах, супровід закордонних делегацій та спеціалістів, стажування за кордоном тощо. У 2016 р. кафедра запровадила проведення міжнародних науково-методичних семінарів із залученням носіїв мови із представництв «Express Publishing», «Pearson», «Сambridge University Press» в Україні, що стали постійними.

Наукові напрями кафедри: особливості перекладу галузевої термінології; методика навчання англійської мови за професійним спрямуванням; особливості вивчення фахової іноземної мови; іншомовна професійна комунікація. Науково-педагогічні працівники кафедри активно займаються науково-дослідною роботою, що підпорядкована загальній кафедральній ініціативній темі «Англомовна професійна комунікація в координатах євроінтеграційної тенденцій в Україні». Викладачі кафедри активно беруть участь у наукових конференціях, семінарах і вебінарах різних рівнів. Підсумки наукових пошуків відображено в монографіях, наукових статтях, тезах доповідей конференцій. Науково-дослідну роботу зі студентами проводять шляхом залучення їх до участі в щорічних наукових студентських конференціях, олімпіадах, роботі наукових студентських гуртків: «Основи перекладу фахових текстів», «Англійська мова у сучасному світі». Щороку колектив кафедри проводить студентські науково-практичні конференції англійською мовою.

При кафедрі також функціонує науково-дослідна лабораторія «Науково-технічного перекладу» та навчально-консультаційні курси з англійської мови для технічних та агробіологічних спеціальностей.


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: ст. викл. Л. В. Поліщук, к.пед.н., ст.викл. К. Г. Якушко, к.психол.н., доц. С. В. Цимбал, к.пед.н., доц. Н. В. Яременко, зав. каф., к.пед.н., доц. О. В. Іванова, к.пед.н., доц. О. Г. Пономаренко, ас. Н. А. Глуховська; другий ряд: к.пед.н., доц. А. В. Найдьонова, ас. Л. Л. Пилипенко, к.психол.н., доц. Л. В. Березова, к.філол.н., доц. О. С. Поліщук, ас. Т. М. Вознюк, ст. лаб. Т. В. Швалова

Кафедра соціальної роботи та психології
Шмаргун
Віталій Миколайович

Завідувач кафедри, доктор психологічних наук, професор

В. М. Шмаргун — завідувач кафедри.

Народився 19 травня 1975 р. в м. Ніжині.

У 1996 р. закінчив Чернігівський державний інститут імені Т. Г. Шевченка.

У 2000 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Психолого-педагогічна корекція затримок психічного розвитку дітей молодшого шкільного віку» за спеціальністю 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія».

У 2010 р. захистив докторську дисертацію на тему «Вікові та індивідуальні психосоматичні особливості як предиктори розумового розвитку дітей» за спеціальністю 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія).

У НУБіП України працює з 2010 р.


На підставі рішення Вченої ради Національного аграрного університету «Про створення кафедри психології та культури сім’ї та побуту», згідно з Наказом ректора вишу, 14 листопада 2000 р. була створена кафедра, яку очолив к.психол.н. В. М. Титов. У травні 2002 р. у зв’язку з реорганізацією частина кафедри, пов’язана з напрямом «Культура сім’ї та побуту», увійшла до складу новоствореної кафедри культурології. Відтак кафедра отримала назву — кафедра психології. У 2006 р. кафедру перейменовано на кафедру соціальної роботи та психології, як профільну в підготовці фахівців за спеціальністю «Соціальна педагогіка». З 2011 р. посаду завідувача кафедри обіймає д.психол.н. В. М. Шмаргун.

Науково-педагогічний колектив кафедри забезпечує фахову підготовку студентів за спеціальностями «Соціальна педагогіка», «Соціальна робота» (ОС «Бакалавр» і «Магістр») та викладання курсів психологічного циклу для студентів, які навчаються за іншими спеціальностями на 13 факультетах університету. Зокрема, працівники кафедри викладають курси: «Психологія і педагогіка», «Основи педагогіки та психології», «Психологія», «Психологія трудових відносин у колективі», «Психологія управління», «Етнопсихологія», «Етика і психологія сімейного життя», «Психологія творчості», «Вікова та педагогічна психологія», «Психологія вищої школи», «Соціальна психологія», «Психологія творчості», «Патопсихологія», «Основи гендерної педагогіки і психології», «Основи соціалізації особистості», «Психолого-педагогічна терапія», «Конфліктологія», «Юридична психологія».

Нині на кафедрі працюють професори: В. М. Шмаргун, А. В. Шамне; доценти: Л. М. Омельченко, І. А. Мартинюк, С. В. Яшник, Л. А. Афанасенко, Д. А. Костюк, Л. М. Денисюк, В. І. Вус. Із них: 2 доктори психологічних наук, 4 кандидати психологічних наук і 3 кандидати педагогічних наук. На кафедрі здійснюють підготовку аспірантів та докторантів, зокрема за останні роки було захищено 5 кандидатських та 1 докторська дисертації.

Колектив кафедри бере участь у виконанні науково-дослідної роботи, а саме: «Розробка психолого-педагогічних засад підвищення ефективності діяльності управлінських кадрів аграрної галузі». За період існування кафедри науково-педагогічні працівники підготували та видали 12 навчальних посібників, 6 монографії, 8 навчально-методичних праць, 14 навчальні програми; понад 300 наукових статей.

У 2017 р. з ініціативи декана гуманітарно-педагогічного факультету, проф. В. Д. Шинкарука кафедра отримала ліцензію МОН України на підготовку фахівців за спеціальністю «Психологія».

До структури кафедри входить Центр соціально-психологічної служби, діяльність якого спрямована на забезпечення психологічного супроводу студентів. Центр надає послуги психологічного консультування, психотерапії, а також залучає молодь до участі в соціально-психологічних тренінгах. На кафедрі діє студентський науково-практичний гурток «Актуальні проблеми педагогіки та психології», яким керує д.психол.н., проф. А. В. Шамне.


Колектив кафедри. Зліва направо: д.психол.н., проф. А. В. Шамне, к.пед.н., доц. С. В. Яшник, к.пед.н., доц. Л. М. Омельченко, зав. каф., д.психол.н., проф. В. М. Шмаргун, к.психол.н., доц. І. А. Мартинюк, ст. лаб. С. Л. Босенко

Кафедра фізичного виховання
КОСТЕНКО
Микола Петрович

Завідувач кафедри, майстер спорту міжнародного класу з міні-футболу, головний тренер молодіжної збірної команди України з пляжного футболу

М. П. Костенко — завідувач кафедри.

Народився 17 квітня 1976 р. в м. Києві. Навчався на економічному факультеті КНУ ім. Т. Шевченка. У 2012 р. здобув другу вищу освіту в НУБіП України за спеціальністю «Професійне навчання».

Трудову діяльність як футболіст розпочав у 1996 р. За роки ігрової кар’єри мав такі досягнення: чемпіон світу з міні-футболу серед студентів 1998 р., чемпіон України з міні-футболу 1998–1999 рр., срібний призер з міні-футболу Чемпіонату Казахстану 2003 р., чемпіон України з пляжного футболу 2008 р. Як тренер національної збірної команди України з пляжного футболу здобув срібну медаль на Чемпіонаті Європи з пляжного футболу 2015 р. і став чемпіоном Європи у 2016 р. Професійну діяльність як викладач розпочав у 2010 р. на кафедрі фізичного виховання НУБіП України. З 2014 р. очолює кафедру фізичного виховання. З 2015 р. навчається в аспірантурі гуманітарно-педагогічного факультету НУБіП України, є автором 2 методичних посібників з фізичного виховання та 10 статей, надрукованих у профільних виданнях.


Кафедру створено в 1938 р. У різні роки її очолювали: М. М. Макарин (1938–1941), В. С. Журавель (1945–1954), В. В. Заїка (1954–1957), В. І. Шибакін (1957–1959), О. І. Федоренко (1969–1977), М. Д. Поляков (1978–1983), О. В. Довгіч (1983–1989), В. П. Краснов (1989–2010), С. О. Вербицький (2010–2014). З 2014 р. посаду завідувача кафедри обіймає майстер спорту України міжнародного класу з міні-футболу М. П. Костенко.

До 2017 р. кафедра мала статус окремого структурного підрозділу університету. Згідно з Наказом ректора НУБіП України № 411 від 10 травня 2017 р., кафедра фізичного виховання ввійшла до складу гуманітарно-педагогічного факультету.

60 років поспіль викладачі кафедри організовують та проводять спартакіаду студентів університету з 12–14 видів спорту. З 2003 р. проводиться спартакіада «Здоров’я» серед науково-педагогічних працівників і співробітників університету з 6 видів спорту. З 2001 р. в університеті визначають рейтинг зі спортивної майстерності серед спортсменів, тренерів, факультетів. Проводять змагання на Кубок університету, спартакіаду серед студентів, які проживають у гуртожитках університету.

Науково-педагогічні працівники кафедри працюють над проблемою «Фізичне виховання як компонент професійної освіти студентів». Вони брали участь у розробленні трьох державних і шести відомчих програмно-нормативних документів у галузі «Фізична культура і спорт».

Викладачі кафедри готують збірні команди університету з різних видів спорту та беруть участь у спортивних змаганнях, які проводять Міністерство освіти і науки України, Головне управління з фізичної культури та спорту Київської міської державної адміністрації та Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації. Кращі спортсмени університету беруть участь у міжнародних змаганнях, чемпіонатах і кубках Європи та світу в складі збірних команд України, ставали багаторазовими призерами і чемпіонами цих змагань.

Педагоги відповідають за підготовку збірних команд науково-педагогічних працівників університету, які успішно беруть участь у: Всеукраїнській спартакіаді «Здоров’я» серед аграрних ВНЗ, спартакіаді «Бадьорість та здоров’я» серед професорсько-викладацького складу ВНЗ ІІІ–IV рівнів акредитації.

Колектив кафедри нагороджено: перехідним Червоним прапором Центральної Ради ДСТ «Урожай» СРСР (1981); Почесною грамотою Центрального спортивного клубу «ГАРТ» Міністерства освіти України (1988); Почесною грамотою Державного комітету України з питань фізичної культури і спорту (2003, 2005); Почесною грамотою фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України (2008, 2017).


Колектив кафедри. Зліва направо: перший ряд: проф. В. П. Краснов, зав. каф. М. П. Костенко, викл. О. В. Отрошко; другий ряд: викл. Р. Г. Дубовік, викл. І. М. Євтушенко, ст. лаб. Н. Б. Федоріна, ст. викл. В. М. Прохніч, ст. викл. Н. В. Крупко; третій ряд: викл. Д. В. Магльований, ст. викл. С. В. Бурко, ст. викл. С. О. Вербицький, ст. викл. В. К. Пархоменко, викл. М. О. Вишневський; четвертий ряд: ас. С. В. Романчук, ст. викл. Г. Ю. Береза, ст. викл. П. О. Чирва