|
|
Багза Олена Веніамінівна
Директор студентського Центру культури ДонНТУ
Народилася 1 листопада 1960 р. у Донецьку. В 1989 р. закінчила Донецьке культурно-просвітницьке училище за спеціальністю «Організатор-методист культурно-просвітницької роботи». Професійну діяльність розпочала з роботи в палаці піонерів на посаді масовика автомістечка «Сокол». Потім працювала старшою піонервожатою у середній школі та вихователем у дитячому садку.
Із серпня 1981 р. — інструктор легкоатлетичного манежу у Донецькому політехнічному інституті.
З 1 лютого 1992 р. — завідувач художньою частиною студентського клубу ДПІ.
У березні 2009 р. з ініціативи керівництва Донецького національного технічного університету був відкритий Студентський центр культури ДонНТУ, який очолила О. В. Багза.
|
Життя Донецького національного технічного університету не обмежується навчанням і науковою роботою. Викладачі, співробітники і студенти активно займаються спортом, організовують цікаве дозвілля, займаються художньою творчістю.
1990-ті роки змусили переглянути звичні форми культурно-масової і культурно-просвітницької роботи. Складна політична й фінансова ситуація в країні та вузі загальмували культосвітню роботу. Незважаючи на це, студенти продовжували брати участь у СТЕМі, КВК, духовому оркестрі, танцювальних та вокальних колективах.
У 1994 р. народилася нова організаційна структура з проведення просвітницької роботи в університеті — «Клуб Семи». Ініціаторами й творцями його були провідні професори В. В. Пак, В. М. Клименко, І. Л. Нікольський, К. Ф. Сапицький, Г. Г. Левченко, В. Д. Атаманов, І. Ю. Мачикіна (звідси й назва клубу). Завданням цього клубу інтелектуальної еліти університету була просвітницька робота, популяризація (особливо актуальна в неспокійні 1990-ті роки) ідей гуманізму, інтелігентності. Дуже популярними в університеті стали інтелектуальні ігри між факультетами, збірними командами студентів і викладачів, які проводив член «Клубу Семи» професор Г. Г. Левченко. Організовувалися також зустрічі зі студентами у ВАЗі, присвячені ювілейним датам — пам’яті Франсуа Рабле, О. С. Пушкіна, Й. В. Ґете, до 100-річчя всесвітніх олімпійських ігор та іншим.
У 1996 р. силами співробітників музею історії ДонНТУ до 75-річчя університету у виставковому залі дев’ятого навчального корпусу було створено унікальне художнє полотно «Історія ДонНТУ» розміром 5х8 метрів (художник Е. Колмиков). А музею було виділено приміщення виставкового залу, тут почали проводити поетичні вечори, зустрічі з цікавими людьми, виставки художників Г. Кубрака, П. Любимова, майстрів художньої вишивки Л. Василенко, Л. Даньшеної та ін.
Початок ХХІ століття для культосвітнього життя університету був пов’язаний передусім із 80-річним ювілеєм університету, присвоєнням йому статусу національного: були видані збірники літературної творчості студентів, викладачів, співробітників; силами всіх творчих колективів проведений великий концерт, у якому взяв участь колишній випускник університету, народний артист України Анатолій Солов’яненко.
|
|
Охват Юрій Валерійович
Голова профкому студентів та аспірантів ДонНТУ
Народився 22 січня 1966 р. у с. Миронівське Дебальцевського району Донецької області.
Після закінчення у 1983 р. школи став студентом енергетичного факультету Донецького політехнічного інституту. В 1984 р. був призваний до Збройних сил СРСР і проходив службу у повітрянодесантних військах.
У 1986 р. продовжив навчання в Донецькому політехнічному інституті.
11 листопада 1989 р. був обраний на посаду голови профкому студентів та аспірантів Донецького політехнічного інституту і досі, пройшовши процедуру обрання вчетверте, її обіймає.
У 1991 р. вступив на інженерно-економічний факультет ДПІ, де здобув другу вищу освіту за спеціальністю «Економіка машинобудування». З 2009 р. навчається в аспірантурі Донецького національного технічного університету за спеціальністю «Економіка та управління підприємствами».
22 березня 2010 р. на конференції студентського самоврядування був обраний головою ради студентського самоврядування ДВНЗ «ДонНТУ». Ю. В. Охват є заступником голови ревізійної комісії Донецького обкому профспілки працівників освіти і науки.
З 2002 р. і дотепер — депутат Ворошиловської районної в місті Донецьку ради, у 2002–2006 рр. — заступник голови Ворошиловської районної в місті Донецьку ради.
|
У культосвітній роботі з’явилася нова форма роботи — корпоративна культура. В музеї почали проводити виставки «Таланти ДонНТУ», у яких беруть участь студенти, викладачі й співробітники університету. Їхні творчі роботи представлені різноманітними жанрами — живопис, графіка, вишивка, художнє фото. До ювілеїв видатних випускників, викладачів університету проводяться урочисті заходи, видаються збірники спогадів.
Подіями в культурному житті університету є ювілеї факультетів, кафедр.
У 2007 р. був створений лекторій «Нова думка», роботу якого на громадських засадах організовує начальник відділу зовнішніх зв’язків С. Г. Джура. Щосуботи у ВАЗі проводять лекції на культурологічну тематику, зустрічі із цікавими особистостями, спектаклі самодіяльних театрів міста.
Продовжує функціонувати «Клуб Семи» — осередок інтелектуальної еліти вузу — викладачів і співробітників. Іноді запрошують і студентів. У планах роботи клубу передбачені організації зустрічей із цікавими людьми, бесіди за інтересами («Вітальні»), масові збори колективів викладачів і співробітників. Було проведено понад 30 бесід за інтересами: з історії гірничої справи в Донбасі, з історії вивчення донецького вугленосного басейну, із проблем екології в Донбасі, з історії християнства тощо. У 2007–2008 рр. проводилися тематичні зустрічі «Знаменні дати, події, видатні люди ДонНТУ». Основне завдання цих зустрічей — показати у нетрадиційній, неакадемічній формі історію факультетів, кафедр, відомих людей університету.
У 2009 р. був відкритий Студентський центр культури ДонНТУ. Для нього у восьмому навчальному корпусі виділена актова зала на 500 місць, репетиційні кімнати, що відкрило нові можливості для розкриття творчого потенціалу студентської молоді. Тут, на новому місці, і продовжує функціонувати студентський клуб (його директором протягом багатьох років залишається О. В. Багза). При ньому діють колективи художньої самодіяльності й клуби за інтересами. Духовий оркестр університету був заснований ще 1953 р. і відтоді є неодмінним учасником вузівських заходів: святкових концертів, урочистих засідань. Став традицією святковий концерт, присвячений Дню Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Колектив бере участь у щорічних оглядах-конкурсах духових оркестрів.
Ансамбль бального танцю «Пролісок»
У 1993 р. організований шоу-балет «Мон Етуаль» («Моя зірка»), його засновник і художній керівник — С. Доценко. У репертуарі колективу — сучасна естрадна хореографія, а перевага віддається сюжетним танцям. Виступи шоу-балету є прикрасою університетських і міських заходів. Він неодноразово виступав у багатьох містах України й за кордоном — в Угорщині, Польщі тощо. Шоу-балет був відзначений дипломами і грамотами естрадного мистецтва: «Свій стиль» (1999, 200), «Славяница» (1998), «Молода хвиля» (2004), відкритий Міжвузівський фестиваль «Студентська зірка», номінація «Хореографія» — перше місце (2009.
Понад 15 років триває співпраця університету з ансамблем бального танцю «Пролісок», яким керує Л. Громико (у 2004 р. ансамблю було присвоєно звання народного, а Л. Громико — звання заслуженого працівника культури України). У колективі займаються студенти і викладачі університету. Виступи ансамблю можна побачити на багатьох університетських заходах: «Посвячення у студенти», «Гуморина», «Міс ДонНТУ», днях факультетів. Його учасники є переможцями численних міських і обласних творчих конкурсів. Колектив виступив на всіх великих сценах Донбасу, брав участь у двох творчих звітах Донецької області на головній сцені країни — у палаці «Україна», а також в офіційних заходах Донецька, Дніпропетровська та Києва. Ансамбль неодноразово ділив концертні майданчики з такими артистами, як А. Губін, А. Стоцька, Н. Могилевська, І. Білик, Ф. Кіркоров, В. Меладзе, групами «Браво», «Блестящие» та іншими зірками української і зарубіжної естради.
Зараз «Пролісок» відомий не лише на території нашої країни. Він лауреат і переможець гран-прі міжнародних фестивалів в Україні, Польщі та Словаччині.
З 2003 р. в університеті під керівництвом Н. Батанової працює студія естрадної пісні. У її складі — студенти 1–5 курсів, випускники ДонНТУ, працює також дитяча підготовча група. Колектив бере участь у мистецьких заходах вузу, міських концертах. Учасники колективу ставали лауреатами й переможцями міських, обласних і всеукраїнських фестивалів та конкурсів: «Молода хвиля», «Наша земле — Україно!», «Живи и помни», «Зоряні весни», «Студентська весна», «Донецькі троянди».
З 2004 р. на базі студклубу діє студентський театр «ЮZ», названий на честь фундатора м. Донецька Джона Юза, під керівництвом професійного режисера і актора театру «О!» Є. Барсукова. Театр має багато постановок, виступає на різних фестивалях, підготував програму звітного концерту, що включає уривки з різних творів світової драматургії («Гроза» і «Безприданниця» М. Островського, «Лебедина пісня» А. Чехова, «Марення вдвох» С. Беккета та ін.). У сезоні 2005–2006 рр. театр-студія «ЮZ» виграв гранд у рамках соціальної програми «Моментальний знімок нації» Колегіуму Теодора Хойса, Фонду Роберта Боша (Німеччина) на проведення соціальної молодіжної акції, спрямованої на зменшення суперечок між сходом і заходом України. У межах акції було поставлено спектакль за твором О. Олеся «Патріоти» й показано студентам донецьких і львівських вузів. Крім цього, серед досягнень театрального колективу — диплом «За відданість театральному руху» (2008), диплом за кращий спектакль «Печера» (2009) на Всеукраїнському фестивалі сучасних молодіжних театрів «Натхнення», диплом лауреата та перемога в номінації «Краща чоловіча роль» на Міжнародному молодіжному фестивалі «Театральна сесія — 2008» у м. Дніпропетровську, а також гран-прі республіканського Фестивалю театральних мініатюр «Віртуозна реальність».
На Французькому технічному факультеті вже кілька років існує французький театр. Він неодноразово брав участь у міжнародних фестивалях франкомовних театрів, які організовує Посольство Франції у Києві. Останніми роками у стінах університету з’явилися нові творчі колективи: театральна група Німецького технічного факультету (керівник — А. Коровай), театральна молодіжна група «П’яте колесо» (керівники: режисер В. Лівшиць і педагог І. Сметаніна).
Фестиваль студентства «Чудова пора», Маріуполь
У травні 2007 р. був створений студентський хор (керівник — Л. І. Красова, викладач-методист вищої категорії, лауреат міжнародних конкурсів; акомпаніатор — І. В. Федоренко, концертмейстер вищої категорії, лауреат міжнародних конкурсів). Репертуар студентського хору складається із творів різноманітних стилів та напрямів від класики до популярної естради. У 2009 та 2010 рр. колектив ставав переможцем відкритого Міжвузівського фестивалю «Студентська зірка».
Донецький національний технічний університет завжди славився своїми традиціями КВК. В університеті щорічно проводять ігри КВК, а з 2000 р. у статусі ігор КВК проводять ігри на Кубок ректора, переможці яких одержують путівки на ігри вищого рівня, де захищають честь рідного навчального закладу. Ще 1989 р. команда КВК Донецького політехнічного інституту з’явилася на телеекранах і відразу ж завоювала симпатію та любов телеглядачів. У 1993 р. відбулося об’єднання команд КВК ДПІ, Уральського політехнічного інституту, а також авторської групи УПІ в першу збірну. Вони назвали свою команду «Дрім Тім», яка більш ніж наполовину складалася зі студентів і випускників ДПІ. Сьогодні в університеті утворено 19 команд КВК. Серед них — «Не факт!» (фіналісти відкритої донецької ліги сезонів 2006 і 2007 рр., учасники чемпіонату Асоціації КВК України), «Яка різниця?!» (півфіналісти відкритої донецької ліги сезонів 2006 і 2007 рр., учасники студентської ліги Асоціації КВК України), «Чисто случайно» (півфіналісти донецької ліги сезону 2006 р., фіналісти донецької прем’єр-ліги КВК сезону 2007 р., учасники розіграшу кубку Асоціації КВК України), «Мы не виноваты» (фіналісти студентської ліги Асоціації КВК України), «Спальний район» (учасники Запорізької ліги КВК), а також «Жара», «Друга зміна» (переможці Кубка ректора, переможці Відкритої донецької ліги, володарі Кубка КВК Національної ліги, фіналісти чемпіонату Асоціації КВК України) та інші.
Важлива роль у виховній роботі студентів належить центру культури «Софійність», створеному у березні 2006 р., його керівником призначено Л. Ю. Добровольську — випускницю хіміко-технологічного факультету ДПІ. Робота центру спрямована на естетичне виховання студентської молоді на основі традицій і звичаїв українського народу, культурно-історичної та наукової спадщини України, кращих взірців української культури.
Для реалізації поставленої мети ЦК «Софійність» використовує різні форми роботи: діє клуб поезії, літературна вітальня, студентська студія художнього слова «Софійність»; різнотемову культурно-просвітницьку інформацію з питань українознавства розміщено на сайті ДонНТУ та на стенді ЦК «Софійність». Оскільки грамотність, логічність, емоційне забарвлення мови є обов’язковою умовою будь-якого ділового спілкування, публічного виступу фахівця, то в ЦК для студентів функціонує факультатив з удосконалення знань з української мови.
Л. Ю. Добровольська
Керівник
центру культури
«Софійність»
На засіданнях клубу поезії шанувальники поетичного слова — студенти й викладачі — на одній сцені читають не лише поезію класиків, а й власні твори. Студенти, які відвідують студію «Софійність», систематично показують вистави: літературно-художню композицію «Такий я ніжний, такий тривожний...» про життя і творчість Володимира Сосюри, літературно-музичну композицію до Міжнародного дня рідної мови за участі іноземних студентів «О мово рідна, слово рідне!», до Дня української писемності та мови літературно-музичну композицію про красу та значимість української мови «Мова — жива скарбниця народу», літературно-музичну композицію до Дня довкілля «Ти до Землі всім серцем прихились!», виставу «Їх життя — частина історії ДонНТУ» про кращих випускників одного із найбільших політехнічних вищих навчальних закладів України — Донецького національного технічного університету. Щорічно ЦК проводить низку заходів, присвячених пам’яті українського художника, письменника та мислителя Т. Г. Шевченка. Зокрема колектив студії демонструє виставу «Я так мало, небагато просив у Бога...» про життя і творчість генія пера та пензля, а також виставу «Я кохав так ніжно їх...» — про його сердечні почуття, музи, що надихали на створення геніальних поезій і полотен та багато інших.
Студенти виступають не лише в університеті, а й за його межами, наприклад, у Технологічному інституті Південного федерального університету в м. Таганрозі (Росія), Донецькому національному університеті, Донецькому інституті економіки і торгівлі, Донецькій обласній бібліотеці для юнацтва, Донецькому міському будинку працівників культури та ін.
Уже стало традицією, що Центр культури спільно з кафедрою історії та права університету періодично проводить у нетрадиційній формі заняття з історії України. Студенти заздалегідь готуються до цієї події. Такі заняття мають високу результативність та надовго запам’ятовуються.
Студенти студії щорічно беруть участь в обласних та всеукраїнських конкурсах на краще виконання творів українських класиків і, як правило, отримують дипломи переможців.
На високому рівні в університеті проводиться спортивно-масова робота. Велика заслуга у цьому кафедри фізичного виховання, яку довгі роки очолював доц. В. Д. Атаманов. Сьогодні на кафедрі працюють більш ніж 70 викладачів. Видано понад 100 навчальних і методичних посібників з удосконалення навчально-тренувального процесу, організації та проведення спортивних змагань. Студенти університету займаються у відділеннях спортивної майстерності з 32 видів спорту: легка атлетика, плавання, баскетбол, волейбол, бадмінтон, акробатика, фехтування, стрільба з лука, боротьба дзюдо та інші. Співробітниками кафедри створено і тренується дві команди вищої ліги (американський футбол і гандбол). Щорічно в ДонНТУ проводять міжнародні змагання з боротьби дзюдо, міні-футболу та шахів.
Спортсмени університету беруть участь у змаганнях: районних, міських, обласних, всеукраїнських і міжнародних, а також у чемпіонатах і кубках Європи та світу. У 2008 р. аспірант механічного факультету М. Коротун (боротьба дзюдо) і студентка факультету менеджменту А. Єфремова (біг на 400 м) були учасниками 29-х олімпійських ігор у Пекіні.
За період від 2000 до 2008 рр. найбільших успіхів досягли спортсмени в таких видах спорту:
– легка атлетика: А. Єфремова — чемпіонка України, чемпіонка Всесвітньої Універсіади; К. Васюков — чемпіон України, чемпіон Універсіади України; А. Бубка — призер Універсіади України; С. Пулів — чемпіон і призер чемпіонату України і Української Універсіади;
– пауерліфтинг: А. Борисов — чемпіон світу і Європи серед студентів, бронзовий призер чемпіонату світу і Європи; А. Шолоха — чемпіон Європи; призер чемпіонату світу; А. Башпатов — чемпіон світу серед студентів, срібний призер чемпіонату світу; С. Романчук — бронзовий призер чемпіонату Європи;
– кікбоксинг: Ю. Романко — п’ятикратний чемпіон світу; А. Курапов — чемпіон світу;
– гандбол: команда неодноразово перемагала в Універсіаді України, виступала в суперлізі чемпіонату України;
– фехтування, дзюдо, шахи, американський футбол: команди вигравали чемпіонат і кубок України, першість СНД.
Студенти успішно виступають у міських і обласних змаганнях з міні-футболу. Багато років поспіль студенти, що займаються водним туризмом, стають чемпіонами області. Тільки в ДонНТУ студенти можуть займатися стрільбою з лука. Щорічно готуються майстри і кандидати в майстри спорту. В університеті активно працює секція альпінізму, студенти є призерами і переможцями обласних і українських змагань. Також успішно виступають команди університету з бадмінтону, тенісу, настільного тенісу, кульової стрільби, плавання, аеробіки тощо.
Виконавці літературно-музичної композиції
«Мова — жива скарбниця народу»
Для оздоровлення студентів діє санаторій-профілакторій на 50 місць, у якому працюють кабінети: маніпуляційний, фізіотерапевтичний, стоматологічний, масажу та ЛФК, а також інгаляторій. Усі студенти та співробітники університету обслуговуються у студентській поліклініці й лікарні, які добре обладнані сучасним медичним устаткуванням. Завдяки цьому студенти та співробітники отримують безкоштовну медичну допомогу навіть у платних кабінетах; університет став співзасновником спелео-санаторію у м. Соледарі.
Студентське самоврядування. Теоретична та практична підготовка майбутніх фахівців, їх участь у науковій роботі можлива лише за умов соціального захисту студентства, створення необхідних умов для їх проживання, повноцінного оздоровлення та лікування, залучення студентства до мистецтва, творчості, спорту. Важливу роль у цьому відіграє профспілкова організація, студентське самоврядування, які виступають активними захисниками молоді. Саме вони мають широкі повноваження, зокрема щодо контролю за дотриманням адміністрацією умов навчання, проживання та побуту студентів.
До складу профспілкової організації входить понад 10 тис. студентів та аспірантів. Первинна профспілкова організація студентів та аспірантів структурно складається із 12 первинних організацій — факультетських профспілкових організацій.
Успішно навчатися, освоювати великі масиви знань, займатися спортом та творчістю, змістовно проводити свій відпочинок може лише здорова людина, і профспілковий комітет разом з адміністрацією надає такі можливості.
Весь навчальний рік працює студентський санаторій-профілакторій «Політехнік», розташований на базі гуртожитку № 4, де 50 студентів упродовж місяця можуть оздоровитися, пройшовши курс відповідного профілактичного лікування та дієтичного харчування. 500 студентів щороку користуються можливістю лікуватися у санаторії-профілакторії.
Протягом десяти років склалася добра традиція організовувати відпочинок після зимової сесії для студентів університету у м. Святогірськ, де табір санаторного типу «Червона гвоздика» (а зараз комплекс «Перлина Донеччини») гостинно приймає близько 100 осіб. П’ять днів, які студенти проводять у таборі, заповнені прогулянками зимовим лісом, відвідуванням Святогірської лаври, спортивними змаганнями з більярду, волейболу в обладнаних спортзалах та профілактичними процедурами на оздоровчій базі. Також кожної зими близько 180 осіб вирушає на гірськолижний курорт Славськ, що на Львівщині, відпочити у мальовничих Карпатах, покататися на лижах та санчатах.
Ігри Патріотів
До 2004 р. у селищі Стара Ялта, що на Азовському морі, працював університетський оздоровчо-спортивний табір «Буревісник», де за сезон встигало відпочити близько 300 студентів. 12-денні заїзди були дуже насичені різними заходами, конкурсами художньої самодіяльності, спортивними змаганнями з футболу, волейболу, шахів, настільного тенісу тощо.
З 2005 р. Донецька міська рада спільно із профспілковим комітетом організовує літній безкоштовний відпочинок для студентів пільгових категорій у селищі Щурове (оздоровчо-спортивний табір «Сонячний»), на Південному узбережжі Криму в Алупці (оздоровчий табір «Март»), в Алуштинському районі (пансіонат «Ай-Лія»). Влітку 2010 р. 85 студентів-політехників відпочивали у Ялті на базі «Каравелла».
Студентство університету підтримує дружні зв’язки із студентськими профкомами Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» і Національного університету «Львівська політехніка». Впродовж багатьох років організовують поїздки студентських груп на зимових канікулах і весняних святах до Києва і Львова. Ці подорожі користуються великою популярністю серед студентської молоді. Донецькі політехніки із задоволенням відвідують, знайомляться з історією та архітектурою цих міст, знаходять нових друзів.
«Від сесії до сесії живуть студенти весело» — цю крилату фразу знають навіть ті люди, що ніколи не були студентами. І студентський клуб надає політехнікам безліч можливостей для розкриття їхніх талантів, постійно проводячи безліч заходів. У кінці серпня на всіх факультетах проходить свято «Посвята в першокурсники», де декани факультетів вручають студентам першого курсу символічний Ключ Знань і студентський квиток, розповідають про особливості життя й навчання в університеті, знайомлять із традиціями alma mater.
17 листопада — свято всього студентства, Міжнародний день студента. До цього дня першокурсники готують традиційний фестиваль «Дебют першокурсника», де талановита молодь з усіх факультетів змагається у співі, танцях та виставах КВК. Цей концерт користується величезною популярністю серед викладачів, батьків і студентів усіх курсів, які приходять підтримати своїх колег-першокурсників.
Традиції КВК у ДПІ — ДонДТУ — ДонНТУ — давні й славетні. Мабуть, багатьом відома телевізійна команда КВК ДПІ на чолі з харизматичним автором та актором Сергієм Сивохою. І зараз на кожному факультеті існує своя команда КВК, а часто-густо — й не одна. Факультетські та збірні команди КВК беруть участь у виступах відкритої Донецької ліги КВК, Донецької прем’єр-ліги, вони неодноразово були фіналістами Всеукраїнського фестивалю «Жемчужина у моря» в Одесі. Протягом навчального року тривають відбіркові ігри КВК на Кубок ректора, а фінал ігор, де визначається команда-переможець, відбувається 1 квітня на фестивалі «Гуморина».
Переможець обласного конкурсу на краще
виконання творів Т. Шевченка Айо Осікойя
Шаленою популярністю користується конкурс краси «Міс ДонНТУ», концерти до Дня студента, Нового року, 8 Березня, звітні концерти творчих колективів — це далеко не повний перелік внутрішньовузівських заходів, які студклуб проводить спільно з факультетськими активістами і членами культурно-масової комісії. Окрім цього, обдаровані студенти беруть участь у міських та обласних творчих фестивалях і конкурсах.
До Міжнародного дня студента представники студентського самоврядування разом із профкомом студентів організовують зустріч ректора з відмінниками, де в теплій неформальній атмосфері кращі студенти можуть поспілкуватися з керівництвом вишу, відомими професорами на різні теми, що стосуються навчального процесу.
У ДонНТУ при студентському клубі організовані й успішно діють: вокальний ансамбль, духовий оркестр, колектив естрадного танцю «Мон Етуаль», колектив бального танцю «Пролісок», СТЕМ КВК, театральна студія «ЮZ», хор. Також з ініціативи студентів були створені Дебатний клуб і команда «Що? Де? Коли?».
Вирує і спортивне життя університету: в спортивних секціях займається чимало студентів. Двічі на рік проводяться студентські спартакіади з таких видів спорту, як футбол, баскетбол, волейбол, пауерліфтинг, бокс, плавання, настільний теніс, стендова стрільба й турнір із шахів. Щороку навесні й восени близько 50 політехніків вирушають на кілька днів у Святогірськ на туристичний зліт, де змагаються із командами інших навчальних закладів. иття Донецького національного технічного університету не обмежується навчанням і науковою роботою. Викладачі, співробітники і студенти активно займаються спортом, організовують цікаве дозвілля, займаються художньою творчістю.
1990-ті роки змусили переглянути звичні форми культурно-масової і культурно-просвітницької роботи. Складна політична й фінансова ситуація в країні та вузі загальмували культосвітню роботу. Незважаючи на це, студенти продовжували брати участь у СТЕМі, КВК, духовому оркестрі, танцювальних та вокальних колективах.
У 1994 р. народилася нова організаційна структура з проведення просвітницької роботи в університеті — «Клуб Семи». Ініціаторами й творцями його були провідні професори В. В. Пак, В. М. Клименко, І. Л. Нікольський, К. Ф. Сапицький, Г. Г. Левченко, В. Д. Атаманов, І. Ю. Мачикіна (звідси й назва клубу). Завданням цього клубу інтелектуальної еліти університету була просвітницька робота, популяризація (особливо актуальна в неспокійні 1990-ті роки) ідей гуманізму, інтелігентності. Дуже популярними в університеті стали інтелектуальні ігри між факультетами, збірними командами студентів і викладачів, які проводив член «Клубу Семи» професор Г. Г. Левченко. Організовувалися також зустрічі зі студентами у ВАЗі, присвячені ювілейним датам — пам’яті Франсуа Рабле, О. С. Пушкіна, Й. В. Ґете, до 100-річчя всесвітніх олімпійських ігор та іншим.
У 1996 р. силами співробітників музею історії ДонНТУ до 75-річчя університету у виставковому залі дев’ятого навчального корпусу було створено унікальне художнє полотно «Історія ДонНТУ» розміром 5х8 метрів (художник Е. Колмиков). А музею було виділено приміщення виставкового залу, тут почали проводити поетичні вечори, зустрічі з цікавими людьми, виставки художників Г. Кубрака, П. Любимова, майстрів художньої вишивки Л. Василенко, Л. Даньшеної та ін.
Початок ХХІ століття для культосвітнього життя університету був пов’язаний передусім із 80-річним ювілеєм університету, присвоєнням йому статусу національного: були видані збірники літературної творчості студентів, викладачів, співробітників; силами всіх творчих колективів проведений великий концерт, у якому взяв участь колишній випускник університету, народний артист України Анатолій Солов’яненко.
У культосвітній роботі з’явилася нова форма роботи — корпоративна культура. В музеї почали проводити виставки «Таланти ДонНТУ», у яких беруть участь студенти, викладачі й співробітники університету. Їхні творчі роботи представлені різноманітними жанрами — живопис, графіка, вишивка, художнє фото. До ювілеїв видатних випускників, викладачів університету проводяться урочисті заходи, видаються збірники спогадів.
Подіями в культурному житті університету є ювілеї факультетів, кафедр.
У 2007 р. був створений лекторій «Нова думка», роботу якого на громадських засадах організовує начальник відділу зовнішніх зв’язків С. Г. Джура. Щосуботи у ВАЗі проводять лекції на культурологічну тематику, зустрічі із цікавими особистостями, спектаклі самодіяльних театрів міста.
Продовжує функціонувати «Клуб Семи» — осередок інтелектуальної еліти вузу — викладачів і співробітників. Іноді запрошують і студентів. У планах роботи клубу передбачені організації зустрічей із цікавими людьми, бесіди за інтересами («Вітальні»), масові збори колективів викладачів і співробітників. Було проведено понад 30 бесід за інтересами: з історії гірничої справи в Донбасі, з історії вивчення донецького вугленосного басейну, із проблем екології в Донбасі, з історії християнства тощо. У 2007–2008 рр. проводилися тематичні зустрічі «Знаменні дати, події, видатні люди ДонНТУ». Основне завдання цих зустрічей — показати у нетрадиційній, неакадемічній формі історію факультетів, кафедр, відомих людей університету.
У 2009 р. був відкритий Студентський центр культури ДонНТУ. Для нього у восьмому навчальному корпусі виділена актова зала на 500 місць, репетиційні кімнати, що відкрило нові можливості для розкриття творчого потенціалу студентської молоді. Тут, на новому місці, і продовжує функціонувати студентський клуб (його директором протягом багатьох років залишається О. В. Багза). При ньому діють колективи художньої самодіяльності й клуби за інтересами. Духовий оркестр університету був заснований ще 1953 р. і відтоді є неодмінним учасником вузівських заходів: святкових концертів, урочистих засідань. Став традицією святковий концерт, присвячений Дню Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Колектив бере участь у щорічних оглядах-конкурсах духових оркестрів.
Вручення дипломів найкращим випускникам ДонНТУ на сцені Будинку вчених
У 1993 р. організований шоу-балет «Мон Етуаль» («Моя зірка»), його засновник і художній керівник — С. Доценко. У репертуарі колективу — сучасна естрадна хореографія, а перевага віддається сюжетним танцям. Виступи шоу-балету є прикрасою університетських і міських заходів. Він неодноразово виступав у багатьох містах України й за кордоном — в Угорщині, Польщі тощо. Шоу-балет був відзначений дипломами і грамотами естрадного мистецтва: «Свій стиль» (1999, 200), «Славяница» (1998), «Молода хвиля» (2004), відкритий Міжвузівський фестиваль «Студентська зірка», номінація «Хореографія» — перше місце (2009.
Понад 15 років триває співпраця університету з ансамблем бального танцю «Пролісок», яким керує Л. Громико (у 2004 р. ансамблю було присвоєно звання народного, а Л. Громико — звання заслуженого працівника культури України). У колективі займаються студенти і викладачі університету. Виступи ансамблю можна побачити на багатьох університетських заходах: «Посвячення у студенти», «Гуморина», «Міс ДонНТУ», днях факультетів. Його учасники є переможцями численних міських і обласних творчих конкурсів. Колектив виступив на всіх великих сценах Донбасу, брав участь у двох творчих звітах Донецької області на головній сцені країни — у палаці «Україна», а також в офіційних заходах Донецька, Дніпропетровська та Києва. Ансамбль неодноразово ділив концертні майданчики з такими артистами, як А. Губін, А. Стоцька, Н. Могилевська, І. Білик, Ф. Кіркоров, В. Меладзе, групами «Браво», «Блестящие» та іншими зірками української і зарубіжної естради.
Зараз «Пролісок» відомий не лише на території нашої країни. Він лауреат і переможець гран-прі міжнародних фестивалів в Україні, Польщі та Словаччині.
З 2003 р. в університеті під керівництвом Н. Батанової працює студія естрадної пісні. У її складі — студенти 1–5 курсів, випускники ДонНТУ, працює також дитяча підготовча група. Колектив бере участь у мистецьких заходах вузу, міських концертах. Учасники колективу ставали лауреатами й переможцями міських, обласних і всеукраїнських фестивалів та конкурсів: «Молода хвиля», «Наша земле — Україно!», «Живи и помни», «Зоряні весни», «Студентська весна», «Донецькі троянди».
З 2004 р. на базі студклубу діє студентський театр «ЮZ», названий на честь фундатора м. Донецька Джона Юза, під керівництвом професійного режисера і актора театру «О!» Є. Барсукова. Театр має багато постановок, виступає на різних фестивалях, підготував програму звітного концерту, що включає уривки з різних творів світової драматургії («Гроза» і «Безприданниця» М. Островського, «Лебедина пісня» А. Чехова, «Марення вдвох» С. Беккета та ін.). У сезоні 2005–2006 рр. театр-студія «ЮZ» виграв гранд у рамках соціальної програми «Моментальний знімок нації» Колегіуму Теодора Хойса, Фонду Роберта Боша (Німеччина) на проведення соціальної молодіжної акції, спрямованої на зменшення суперечок між сходом і заходом України. У межах акції було поставлено спектакль за твором О. Олеся «Патріоти» й показано студентам донецьких і львівських вузів. Крім цього, серед досягнень театрального колективу — диплом «За відданість театральному руху» (2008), диплом за кращий спектакль «Печера» (2009) на Всеукраїнському фестивалі сучасних молодіжних театрів «Натхнення», диплом лауреата та перемога в номінації «Краща чоловіча роль» на Міжнародному молодіжному фестивалі «Театральна сесія — 2008» у м. Дніпропетровську, а також гран-прі республіканського Фестивалю театральних мініатюр «Віртуозна реальність».
На Французькому технічному факультеті вже кілька років існує французький театр. Він неодноразово брав участь у міжнародних фестивалях франкомовних театрів, які організовує Посольство Франції у Києві. Останніми роками у стінах університету з’явилися нові творчі колективи: театральна група Німецького технічного факультету (керівник — А. Коровай), театральна молодіжна група «П’яте колесо» (керівники: режисер В. Лівшиць і педагог І. Сметаніна).
Вокальний ансамбль
У травні 2007 р. був створений студентський хор (керівник — Л. І. Красова, викладач-методист вищої категорії, лауреат міжнародних конкурсів; акомпаніатор — І. В. Федоренко, концертмейстер вищої категорії, лауреат міжнародних конкурсів). Репертуар студентського хору складається із творів різноманітних стилів та напрямів від класики до популярної естради. У 2009 та 2010 рр. колектив ставав переможцем відкритого Міжвузівського фестивалю «Студентська зірка».
Донецький національний технічний університет завжди славився своїми традиціями КВК. В університеті щорічно проводять ігри КВК, а з 2000 р. у статусі ігор КВК проводять ігри на Кубок ректора, переможці яких одержують путівки на ігри вищого рівня, де захищають честь рідного навчального закладу. Ще 1989 р. команда КВК Донецького політехнічного інституту з’явилася на телеекранах і відразу ж завоювала симпатію та любов телеглядачів. У 1993 р. відбулося об’єднання команд КВК ДПІ, Уральського політехнічного інституту, а також авторської групи УПІ в першу збірну. Вони назвали свою команду «Дрім Тім», яка більш ніж наполовину складалася зі студентів і випускників ДПІ. Сьогодні в університеті утворено 19 команд КВК. Серед них — «Не факт!» (фіналісти відкритої донецької ліги сезонів 2006 і 2007 рр., учасники чемпіонату Асоціації КВК України), «Яка різниця?!» (півфіналісти відкритої донецької ліги сезонів 2006 і 2007 рр., учасники студентської ліги Асоціації КВК України), «Чисто случайно» (півфіналісти донецької ліги сезону 2006 р., фіналісти донецької прем’єр-ліги КВК сезону 2007 р., учасники розіграшу кубку Асоціації КВК України), «Мы не виноваты» (фіналісти студентської ліги Асоціації КВК України), «Спальний район» (учасники Запорізької ліги КВК), а також «Жара», «Друга зміна» (переможці Кубка ректора, переможці Відкритої донецької ліги, володарі Кубка КВК Національної ліги, фіналісти чемпіонату Асоціації КВК України) та інші.
Важлива роль у виховній роботі студентів належить центру культури «Софійність», створеному у березні 2006 р., його керівником призначено Л. Ю. Добровольську — випускницю хіміко-технологічного факультету ДПІ. Робота центру спрямована на естетичне виховання студентської молоді на основі традицій і звичаїв українського народу, культурно-історичної та наукової спадщини України, кращих взірців української культури.
Для реалізації поставленої мети ЦК «Софійність» використовує різні форми роботи: діє клуб поезії, літературна вітальня, студентська студія художнього слова «Софійність»; різнотемову культурно-просвітницьку інформацію з питань українознавства розміщено на сайті ДонНТУ та на стенді ЦК «Софійність». Оскільки грамотність, логічність, емоційне забарвлення мови є обов’язковою умовою будь-якого ділового спілкування, публічного виступу фахівця, то в ЦК для студентів функціонує факультатив з удосконалення знань з української мови.
Команда КВК «Вторая смена» — чемпіон
Національної ліги КВК, фіналіст чемпіонату
України, володар Кубку КВК — газети України
На засіданнях клубу поезії шанувальники поетичного слова — студенти й викладачі — на одній сцені читають не лише поезію класиків, а й власні твори. Студенти, які відвідують студію «Софійність», систематично показують вистави: літературно-художню композицію «Такий я ніжний, такий тривожний...» про життя і творчість Володимира Сосюри, літературно-музичну композицію до Міжнародного дня рідної мови за участі іноземних студентів «О мово рідна, слово рідне!», до Дня української писемності та мови літературно-музичну композицію про красу та значимість української мови «Мова — жива скарбниця народу», літературно-музичну композицію до Дня довкілля «Ти до Землі всім серцем прихились!», виставу «Їх життя — частина історії ДонНТУ» про кращих випускників одного із найбільших політехнічних вищих навчальних закладів України — Донецького національного технічного університету. Щорічно ЦК проводить низку заходів, присвячених пам’яті українського художника, письменника та мислителя Т. Г. Шевченка. Зокрема колектив студії демонструє виставу «Я так мало, небагато просив у Бога...» про життя і творчість генія пера та пензля, а також виставу «Я кохав так ніжно їх...» — про його сердечні почуття, музи, що надихали на створення геніальних поезій і полотен та багато інших.
Студенти виступають не лише в університеті, а й за його межами, наприклад, у Технологічному інституті Південного федерального університету в м. Таганрозі (Росія), Донецькому національному університеті, Донецькому інституті економіки і торгівлі, Донецькій обласній бібліотеці для юнацтва, Донецькому міському будинку працівників культури та ін.
Уже стало традицією, що Центр культури спільно з кафедрою історії та права університету періодично проводить у нетрадиційній формі заняття з історії України. Студенти заздалегідь готуються до цієї події. Такі заняття мають високу результативність та надовго запам’ятовуються.
Студенти студії щорічно беруть участь в обласних та всеукраїнських конкурсах на краще виконання творів українських класиків і, як правило, отримують дипломи переможців.
На високому рівні в університеті проводиться спортивно-масова робота. Велика заслуга у цьому кафедри фізичного виховання, яку довгі роки очолював доц. В. Д. Атаманов. Сьогодні на кафедрі працюють більш ніж 70 викладачів. Видано понад 100 навчальних і методичних посібників з удосконалення навчально-тренувального процесу, організації та проведення спортивних змагань. Студенти університету займаються у відділеннях спортивної майстерності з 32 видів спорту: легка атлетика, плавання, баскетбол, волейбол, бадмінтон, акробатика, фехтування, стрільба з лука, боротьба дзюдо та інші. Співробітниками кафедри створено і тренується дві команди вищої ліги (американський футбол і гандбол). Щорічно в ДонНТУ проводять міжнародні змагання з боротьби дзюдо, міні-футболу та шахів.
Спортсмени університету беруть участь у змаганнях: районних, міських, обласних, всеукраїнських і міжнародних, а також у чемпіонатах і кубках Європи та світу. У 2008 р. аспірант механічного факультету М. Коротун (боротьба дзюдо) і студентка факультету менеджменту А. Єфремова (біг на 400 м) були учасниками 29-х олімпійських ігор у Пекіні.
За період від 2000 до 2008 рр. найбільших успіхів досягли спортсмени в таких видах спорту:
– легка атлетика: А. Єфремова — чемпіонка України, чемпіонка Всесвітньої Універсіади; К. Васюков — чемпіон України, чемпіон Універсіади України; А. Бубка — призер Універсіади України; С. Пулів — чемпіон і призер чемпіонату України і Української Універсіади;
– пауерліфтинг: А. Борисов — чемпіон світу і Європи серед студентів, бронзовий призер чемпіонату світу і Європи; А. Шолоха — чемпіон Європи; призер чемпіонату світу; А. Башпатов — чемпіон світу серед студентів, срібний призер чемпіонату світу; С. Романчук — бронзовий призер чемпіонату Європи;
– кікбоксинг: Ю. Романко — п’ятикратний чемпіон світу; А. Курапов — чемпіон світу;
– гандбол: команда неодноразово перемагала в Універсіаді України, виступала в суперлізі чемпіонату України;
– фехтування, дзюдо, шахи, американський футбол: команди вигравали чемпіонат і кубок України, першість СНД.
Колектив естрадного танцю «Мон Етуаль»
Студенти успішно виступають у міських і обласних змаганнях з міні-футболу. Багато років поспіль студенти, що займаються водним туризмом, стають чемпіонами області. Тільки в ДонНТУ студенти можуть займатися стрільбою з лука. Щорічно готуються майстри і кандидати в майстри спорту. В університеті активно працює секція альпінізму, студенти є призерами і переможцями обласних і українських змагань. Також успішно виступають команди університету з бадмінтону, тенісу, настільного тенісу, кульової стрільби, плавання, аеробіки тощо.
Для оздоровлення студентів діє санаторій-профілакторій на 50 місць, у якому працюють кабінети: маніпуляційний, фізіотерапевтичний, стоматологічний, масажу та ЛФК, а також інгаляторій. Усі студенти та співробітники університету обслуговуються у студентській поліклініці й лікарні, які добре обладнані сучасним медичним устаткуванням. Завдяки цьому студенти та співробітники отримують безкоштовну медичну допомогу навіть у платних кабінетах; університет став співзасновником спелео-санаторію у м. Соледарі.
Студентське самоврядування. Теоретична та практична підготовка майбутніх фахівців, їх участь у науковій роботі можлива лише за умов соціального захисту студентства, створення необхідних умов для їх проживання, повноцінного оздоровлення та лікування, залучення студентства до мистецтва, творчості, спорту. Важливу роль у цьому відіграє профспілкова організація, студентське самоврядування, які виступають активними захисниками молоді. Саме вони мають широкі повноваження, зокрема щодо контролю за дотриманням адміністрацією умов навчання, проживання та побуту студентів.
До складу профспілкової організації входить понад 10 тис. студентів та аспірантів. Первинна профспілкова організація студентів та аспірантів структурно складається із 12 первинних організацій — факультетських профспілкових організацій.
Успішно навчатися, освоювати великі масиви знань, займатися спортом та творчістю, змістовно проводити свій відпочинок може лише здорова людина, і профспілковий комітет разом з адміністрацією надає такі можливості.
Весь навчальний рік працює студентський санаторій-профілакторій «Політехнік», розташований на базі гуртожитку № 4, де 50 студентів упродовж місяця можуть оздоровитися, пройшовши курс відповідного профілактичного лікування та дієтичного харчування. 500 студентів щороку користуються можливістю лікуватися у санаторії-профілакторії.
Протягом десяти років склалася добра традиція організовувати відпочинок після зимової сесії для студентів університету у м. Святогірськ, де табір санаторного типу «Червона гвоздика» (а зараз комплекс «Перлина Донеччини») гостинно приймає близько 100 осіб. П’ять днів, які студенти проводять у таборі, заповнені прогулянками зимовим лісом, відвідуванням Святогірської лаври, спортивними змаганнями з більярду, волейболу в обладнаних спортзалах та профілактичними процедурами на оздоровчій базі. Також кожної зими близько 180 осіб вирушає на гірськолижний курорт Славськ, що на Львівщині, відпочити у мальовничих Карпатах, покататися на лижах та санчатах.
До 2004 р. у селищі Стара Ялта, що на Азовському морі, працював університетський оздоровчо-спортивний табір «Буревісник», де за сезон встигало відпочити близько 300 студентів. 12-денні заїзди були дуже насичені різними заходами, конкурсами художньої самодіяльності, спортивними змаганнями з футболу, волейболу, шахів, настільного тенісу тощо.
З 2005 р. Донецька міська рада спільно із профспілковим комітетом організовує літній безкоштовний відпочинок для студентів пільгових категорій у селищі Щурове (оздоровчо-спортивний табір «Сонячний»), на Південному узбережжі Криму в Алупці (оздоровчий табір «Март»), в Алуштинському районі (пансіонат «Ай-Лія»). Влітку 2010 р. 85 студентів-політехників відпочивали у Ялті на базі «Каравелла».
Студентство університету підтримує дружні зв’язки із студентськими профкомами Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» і Національного університету «Львівська політехніка». Впродовж багатьох років організовують поїздки студентських груп на зимових канікулах і весняних святах до Києва і Львова. Ці подорожі користуються великою популярністю серед студентської молоді. Донецькі політехніки із задоволенням відвідують, знайомляться з історією та архітектурою цих міст, знаходять нових друзів.
«Від сесії до сесії живуть студенти весело» — цю крилату фразу знають навіть ті люди, що ніколи не були студентами. І студентський клуб надає політехнікам безліч можливостей для розкриття їхніх талантів, постійно проводячи безліч заходів. У кінці серпня на всіх факультетах проходить свято «Посвята в першокурсники», де декани факультетів вручають студентам першого курсу символічний Ключ Знань і студентський квиток, розповідають про особливості життя й навчання в університеті, знайомлять із традиціями alma mater.
17 листопада — свято всього студентства, Міжнародний день студента. До цього дня першокурсники готують традиційний фестиваль «Дебют першокурсника», де талановита молодь з усіх факультетів змагається у співі, танцях та виставах КВК. Цей концерт користується величезною популярністю серед викладачів, батьків і студентів усіх курсів, які приходять підтримати своїх колег-першокурсників.
Традиції КВК у ДПІ — ДонДТУ — ДонНТУ — давні й славетні. Мабуть, багатьом відома телевізійна команда КВК ДПІ на чолі з харизматичним автором та актором Сергієм Сивохою. І зараз на кожному факультеті існує своя команда КВК, а часто-густо — й не одна. Факультетські та збірні команди КВК беруть участь у виступах відкритої Донецької ліги КВК, Донецької прем’єр-ліги, вони неодноразово були фіналістами Всеукраїнського фестивалю «Жемчужина у моря» в Одесі. Протягом навчального року тривають відбіркові ігри КВК на Кубок ректора, а фінал ігор, де визначається команда-переможець, відбувається 1 квітня на фестивалі «Гуморина».
Шаленою популярністю користується конкурс краси «Міс ДонНТУ», концерти до Дня студента, Нового року, 8 Березня, звітні концерти творчих колективів — це далеко не повний перелік внутрішньовузівських заходів, які студклуб проводить спільно з факультетськими активістами і членами культурно-масової комісії. Окрім цього, обдаровані студенти беруть участь у міських та обласних творчих фестивалях і конкурсах.
До Міжнародного дня студента представники студентського самоврядування разом із профкомом студентів організовують зустріч ректора з відмінниками, де в теплій неформальній атмосфері кращі студенти можуть поспілкуватися з керівництвом вишу, відомими професорами на різні теми, що стосуються навчального процесу.
У ДонНТУ при студентському клубі організовані й успішно діють: вокальний ансамбль, духовий оркестр, колектив естрадного танцю «Мон Етуаль», колектив бального танцю «Пролісок», СТЕМ КВК, театральна студія «ЮZ», хор. Також з ініціативи студентів були створені Дебатний клуб і команда «Що? Де? Коли?».
Вирує і спортивне життя університету: в спортивних секціях займається чимало студентів. Двічі на рік проводяться студентські спартакіади з таких видів спорту, як футбол, баскетбол, волейбол, пауерліфтинг, бокс, плавання, настільний теніс, стендова стрільба й турнір із шахів. Щороку навесні й восени близько 50 політехніків вирушають на кілька днів у Святогірськ на туристичний зліт, де змагаються із командами інших навчальних закладів.
|